Pressmeddelande -
Ridsport - Kalendarium vecka 9-10 2023
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 9-10 2023.
Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR
Internationella tävlingar vecka 9
2-4 mars Doha, Qatar CSI5* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/lgct
27 februari - 5 mars Lier, Belgien CDI4*/3*/1*/Y/J, internationell dressyr
Svenska ryttare: Therese Nilshagen, Juliette Ramel, Mads Hendeliowitz, Antonia Ramel, Malin Wahlkamp-Nilsson, Rebecca Mauléon, My Sandgren, Ellen Stymne
Arrangörens hemsida: https://www.belgiumdressageevents.be/
26-28 februari Montelibretti, Italien CCI4*-S/CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Henrik Adnervik, Ebba Adnervik, Wynja Eriksdotter Rubin
Arrangörens hemsida: https://www.greventing.com/
2-5 mars Braunschweig, Tyskland CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Karin Martinsen
Arrangörens hemsida: https://loewenclassics.com/
27 februari – 5 mars Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Jannike West-Schou
Arrangörens hemsida: https://www.vilamouraequestriancentre.com/
2-5 mars Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Kristin Maria Nyström
Arrangörens hemsida: https://www.sustainablecityequestrianclub.com/
1-5 mars Gorla Minore, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Marcus Westergren, Carl-Hugo Westergren
Arrangörens hemsida: https://equieffe.it/
2-5 mars Vejer de la Frontera, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Esther Bengtsson, Jannie Canovill, Agneta Carlén, Filippa Fant, Ina Forssèn, Margit Lindvall, Beata Walde
Arrangörens hemsida: https://www.sunshinetour.net/
1-5 mars Vidauban, Frankrike CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Catherine Silfverling Jansson
Arrangörens hemsida: https://horseevents.fr/vidauban-mars-2023/
3-5 mars Gyland, Norge CEI1* 100 km/CEIYJ1* 100 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Anette Spadhe, Annette Falk, Emma Schuber
Arrangörens hemsida: https://www.facebook.com/gylandendurancefestival/
Nationella tävlingar vecka 9
Equipe Online – startlistor och resultat nationella tävlingar
3-5 mars Lunds Civila Ryttarförening, 3*/2* hoppning häst
3-5 mars Högbo Ridklubb, 3*/2* hoppning häst
3-5 mars Föreningen Mantorpsryttarna, 3*/2* dressyr häst
4-5 mars Borås Fältrittklubb, 3*/2*/1* hoppning häst och ponny med Folksam Ponnyallsvenska
4-5 mars Lillhagens ridklubb, 3*/2*/1* dressyr ponny
4-5 mars Båstads Ridklubb, 3*/2* hoppning ponny
5 mars Rappestads Ridklubb, 3* dressyr häst och ponny
Internationella tävlingar vecka 10
9-12 mars ’s- Hertogenbosch, Nederländerna CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.thedutchmasters.com/en/
9-12 mars Wellington FL, USA CSI5*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: https://wellingtoninternational.com/
7-12 mars Vejer de la Frontera, Spanien CSI4*/CSI1*/CSIYH1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Frida Berggren, Agneta Carlén, Ebba Danielsson, Filippa Fant, Ina Forssén, Ella Gustafsson, Jacob Hellström, Valentina Jarl, Margit Lindvall, Sara Molvidson- Hellström, Maria Östman, Ida Selin, Elsa Thurdin, Beata Walde, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida: https://www.sunshinetour.net/
9-12 mars Herning, Danmark 5*/3*/1*, internationell dressyr
Svenska ryttare:
5* Jacob Nörby Sörensen, Johanna Due Boje, Jeanna Högberg
3* Emma Jönsson, Carl Hedin, Marina Mattsson
1* Emma Ahlberg, Sofie Lexner
Arrangörens hemsida: https://www.dvherning.dk/DK.aspx
9-12 mars Herning, Danmark, Herning CSI3*/CSI1*/CSIYH1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Lexie Allvar Gyllenberg, Isabell Bengtsson, Mathilda Bohlin, Johanna Carlsson, Emma Emanuelsson, Filippa Enmark, Amanda Eriksson, Ebba Falkenklev, Isabelle Fredricson, Jens Fredricson, Cora Hirn, Irma Karlsson, Sofia Kroon, Erika Lickhammer van Helmond, Douglas Lindelöw, Ellinor Liwing, Johan Lundh, Karin Martinsen, Philip Svitzer, Joel Torstenson, Marcus Westergren, Pontus Westergren, Sally Wikner
8-12 mars Gorla Minore, Italien CSI2*/CSI1*/CSIYH1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Simone Jagestrand, Charlotte MCauley, Lily Tegnestedt, Svea Tegnestedt, Arvid Tenfält
Arrangörens hemsida: https://equieffe.it/
8-11 mars Riesenbeck, Tyskland CSI2*/CSI1*/CSIYH1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isa Hjortsäter, Andrea Persson
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/en/
9-12 mars Dubai, Förenade Arabemiraten CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Kristin Maria Nyström
Arrangörens hemsida: https://www.virtus-ae.com/
11 mars Santa Coloma de Farners, Spanien. CEIYJ2* 120 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Emma Schuber, Frida Wanér
Evenemanget hos FEI: https://www.fei.org/events/2023_CI_1573/Santa-Coloma-de-Farners
Nationella tävlingar vecka 10
Equipe Online – startlistor och resultat nationella tävlingar
8-12 mars Kungsbacka Ridklubb 4*/3*/2*/ hoppning häst
11-12 mars Sydslättens Ryttarförening 3*/2* dressyr häst/ponny
11 mars Gagnefs Ridklubb 3*/2* hoppning häst/ponny
12 mars Filipstads Ridklubb 3*/2* dressyr häst/ponny
Med reservation för ändringar
Ämnen
Svenska Ridsportförbundet, Strömsholm, 0220-456 00, www.ridsport.se