Ämnen: Design

Residence Stora Formpris 2024 flyttar in på Nybrogatan 32.

Stockholms Auktionsverk välkomnar Residence Stora Formpris 2024

På torsdag den 29 augusti flyttar Residence Magazine tillfälligt in i Stockholms Auktionsverks lokaler på Nybrogatan 32. För att dela ut – och framför allt ställa ut – Residence Stora Formpris 2024. I samband med utdelningen byggs en unik utställning med pristagarnas alster upp i foajén på Nybrogatan 32. Utställningen är öppen för allmänheten den 30 augusti, samt 2–3 september.

Temaauktionen Niels Gammelgaard c/o IKEA klubbas online hos Stockholms Auktionsverk den 26 augusti.

Niels Gammelgaards möbelsamling under klubban i unik temaauktion

Chansen att man känner igen – och har levt med – Niels Gammelgaards design är stor. Frågan är snarare: hur skulle våra hem ha sett ut utan honom? Nu har Stockholms Auktionsverk fått hedersuppdraget att sälja Niels Gammelgaards privata samling, i temaauktionen Niels Gammelgaard c/o IKEA som klubbas online den 26 augusti.

Alm Pihls vinterägg, gnistrande frostblommor av platinasilver och diamanter mot klaraste bergkristall.

Sällsynt vinterägg av Alma Pihl för firma Fabergé i vårens Klassiska & Asiatiska

Bland smyckena i vårens Klassiska & Asiatiska gömmer sig en särskilt sällsynt skatt. Detta oemotståndliga lilla vinterägg av firma Fabergé är en hyllning till den nordiska vintern – hänget är tillverkat av verkmästare Albert Holmström för firma Fabergé runt 1913–1914 efter skisser utförda av Holmströms då 23-åriga lärling och systerdotter Alma Pihl.

Tennföremål från Firma Svenskt Tenn på biblioteksbord Utö av Axel Einar Hjorth.

Höga noteringar för nordiskt konsthantverk under Moderna & Nutidas andra dag

Under andra dagen av slagauktionen Moderna & Nutida låg fokus på konsthantverket, som mötte stort intresse och ihärdig budgivning. Stockholms Auktionsverks katalog bestod av föremål från några av de mest inflytelserika formgivarna från 1900- och 2000-talet – en upptäcktsresa från Axel Einar Hjorths ikoniska möbelsilhuetter till Jonas Bohlins djärva “Concrete”.

Kandelaber av Wolfgang Gessl och tekanna av Karlheinz Sauer.

Allt ljus på storheterna inom modernt silver

Den stilrena och eleganta estetiken vi i dag förknippar med vårt svenska designarv är inget nytt, faktum är att den går att spåra hela vägen tillbaka till 1700-talets början. I samband med Fine Art-auktionen Moderna & Nutida, som går under klubban den 21–22 maj på Stockholms Auktionsverk, finns det svenska moderna silvret representerat på ett enastående sätt.

Swedish Modern, sällsynta miniatyrer och ikonisk tennurna – utvalda höjdpunkter ur vårens Moderna & Nutida

Swedish Modern av Axel Einar Hjorth, sällsynta miniatyrer av Stig Lindberg och ikoniskt tenn från det gyllene formåret 1930. Inför vårens Moderna & Nutida kan Stockholms Auktionsverk visa upp en konsthantverksavdelning med stor bredd och verkshöjd. Men redan nu kan Ulrika Ruding, chef för konsthantverksavdelningen, presentera några av sina utvalda höjdpunkter.

Utvalda tennföremål ur temaauktionen Modernt svenskt tenn – Estrid Ericson och andra pionjärer.

Älskade tenn – den moderna formens grundämne

Alla talar om tenn. Den ärliga metallen som, efter många år i skymundan, äntligen har tagit plats i rampljuset och blivit en egen föremålskategori. Från Firma Svenskt Tenn till modernt svenskt tenn – det är en stilstudie att räkna med oavsett. Specialisten Christofer Wikner tar oss med på en tidsresa i tennets historia.

Glas av Gunnar Cyrén som visas i utställningen hos Stockholms Auktionsverk Sickla.

Besök Gunnar Cyréns uttrycksfulla värld

Temaauktionen Gunnar Cyrén – mer än glas avgörs online den 19 april. Från och med den 9 april hålls visning och utställning av Gunnar Cyréns verk hos Stockholms Auktionsverk Sickla. Auktionen består av 54 föremål. Pampiga graalvaser från Orrefors, ett förnämligt guldsmedsarbete i form av en guldring med briljantslipade diamanter, en altartavla i silver och stiliserade bronsdjur.

Detaljbild av Gunnar Asplunds stol GA 1.

Källemo gästar Stockholms Auktionsverk under Design Week

Under Stockholm Design Week – som pågår mellan den 5 och 11 februari – gästas Stockholms Auktionsverk av småländska Källemo, som återintroducerar två av Gunnar Asplunds eftertraktade modeller från 1931: stolen GA-1 och fåtöljen GA-2. De formgavs ursprungligen för Svenska Slöjdföreningens styrelserum på Nybrogatan 7 i Stockholm.

Stockholms Auktionsverk presenterar temaauktionen IKEA 80 år.

Formsäker tidsresa i jubileumsauktionen IKEA 80 år

Stockholms Auktionsverk presenterar jubileumsauktionen IKEA 80 år. I åtta årtionden har Ikea varit en utgångspunkt för svensk form och gått från att ses som förbrukningsvara till att orsaka auktionsrekord. Men designarvet består av mer än bara platta paket och möbler för massorna – det är hem för några av de mest ikoniska möblerna inom skandinavisk formgivning.

"Agu" av Olle Baertling som såldes under förra årets upplaga av välgörenhetsauktionen.

Välgörenhetsauktion till förmån för Malmö Konstmuseum

Stockholms Auktionsverk Malmö följer upp förra årets framgångsrika välgörenhetsauktion med en ny upplaga, vars syfte är att samla in pengar till Stiftelsen för Malmös konstmuseum. Auktionen pågår online den 21–30 november.

A selection of treasures from Fine Arts & Antiques at Stockholms Auktionsverk.

A newly discovered painting by Henry La Thangue is up for auction

The newly discovered painting “Bracken”, by Henry La Thangue, is an important piece for the progress of British art history. Once exhibited at the Royal Academy in London – it has spent 90 years as a treasured heirloom within a private art collection in Sweden – and is now up for sale in the auction Fine Art & Antiques at Stockholms Auktionsverk on June 14–15.

Utvalda höjdpunkter som ingår i vårens Klassiska & Asiatiska på Stockholms Auktionsverk, på väggen hänger nyupptäckta verket "Étude de nus" av Pierre-Auguste Renoir.

Höjdpunkter inför Klassiska & Asiatiska

Teosofisk tolkning i akvarell, sällsynt vattenskål och dekorerat konsolbord att drömma om. Snart är det dags för Klassiska & Asiatiska, Fine Art-auktionen som klubbas den 14–15 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm. Under auktionens rubrik samlar Stockholms Auktionsverk allt från antikens artefakter till banbrytande sekelskifteskonst – och oemotståndliga föremål från alla sekel däremellan.

FRANCESCO ALBANI. Bologna 1578-1660, Europa och Tjuren, olja på duk, 162 x 203,5 cm.

Pour l'amour de l'art!

Välkommen till slagauktionen Klassiska & Asiatiska, där artefakter från antiken möter den vid tiden banbrytande sekelskifteskonsten, och där oemotståndliga föremål från seklen däremellan samsas om publikens uppmärksamhet.

Prinsessans Sophia Albertinas konsolbord

Prinsessans vackra konsolbord säljs nu på auktion

Prinsessans Sophia Albertinas konsolbord, ett högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, av hovbildhuggaren Pehr Ljung, med en italiensk skiva av carraramarmor med 120 infällda marmorprover. Säljs under auktionen Klassiska & Asiatiska den 6-7 december.

An extraordinary discovery of a painting by Henri Martin

Unknown to the public, an extraordinary discovery of a painting by the great Post-Impressionist and Symbolist artist Henri Martin, was recently found in the home of a Swedish noble family who has carefully preserved it for four generations.

Helene Schjerfbeck ”Spetssjalen".

SENSATIONAL SCHJERFBECK REDISCOVERED!

Stockholms Auktionsverk Helsinki is proud to present Helene Schjerfbeck “The Lace Shawl” dated 1928. A unique and an important work of art never sold at auction.

Visa mer

I år firar Stockholms Auktionsverk 350 år, ett historiskt jubileum även för världens äldsta auktionshus. Grundat av överståthållaren Claes Rålamb 1674 och har sedan dess varit en samlingspunkt för extraordinära konstverk och antikviteter – var och en ett stycke historia i sig. En gärning som gör världens äldsta auktionshus till mer än en marknadsplats, till förvaltare av vårt gemensamma kulturarv som tar svunna tiders skatter in i framtiden. På Stockholms Auktionsverk skrivs historia varje dag.