Sällsynt träsnitt från 1500-talet säljs för enastående slutpris under Böcker, Kartor & Handskrifter
Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter gick av stapeln på Nybrogatan 32 under torsdagen och redan tidigt in i auktionen kunde man konstatera att den togs väl emot av sin publik. Auktionens dyraste objekt blev ett sällsynt träsnitt från 1500-talets Prag, som efter en lång budgivning klubbades för 310 000 kr.