Konstnären Lusine Djanyan framför sitt verk "Pussy Icons" som går under klubban i samband med Moderna & Nutida.

Unik samtidskonst – för ett välgörande ändamål

I samband med Fine Art-auktionen Moderna & Nutida den 15–16 maj har Stockholms Auktionsverk fått hedersuppdraget att förmedla ett unikt konstverk – när konstnären och Pussy Riot-medlemmen Lusine Djanyan säljer sin målning ”Pussy Icons” till förmån för Kvinna till Kvinnas arbete i Ukraina.

– Med sitt orädda och direkta uttryck skapar Lusine konst som talar till betraktaren. I konstverket möts vi av en kvinna, full av kraft och kampvilja – det är helt uppenbart trots att hennes ansikte döljs av en färgglad balaklava. Genom åren har Lusine och hennes familj fått betala ett högt pris för att försvara yttrandefrihet och mänskliga rättigheter, men trots det står hon fast i sin övertygelse. Lusine är en djärv konstnär, som visar att konstens kraft kan förena och väcka opinion. Stockholms Auktionsverk är stolta över att samarbeta med Lusine och Kvinna till Kvinna, och hoppas samla ihop så mycket pengar som möjligt till det viktiga arbetet för utsatta kvinnor i krigets Ukraina, säger Victoria Svederberg som är konstchef för Stockholms Auktionsverk.

Lusine Djanyan är konstnär och politisk aktivist – känd som en av originalmedlemmarna i den feministiska punkgruppen Pussy Riot. Hon flydde från Ryssland till Sverige tillsammans med sin familj 2017 och är i dag konstnärlig ledare för ledarskapsbyrån Klara K. Många svenskar stiftade närmare bekantskap med Lusine i samband med hennes uppmärksammade sommarprat som sändes i augusti 2022. Innan flykten till Sverige arbetade Lusine som lektor i konst och kultur på ett statligt universitet i hemstaden Krasnodar, hon var mitt uppe i arbetet med sin doktorsavhandling och spåddes en lysande karriär. Men i takt med att hon fann sin politiska röst, möttes hennes konstnärliga arbete av allt större motstånd. Och i stället för att tiga, valde hon att skrika.

– Jag skapade det här verket i samband med invasionen av Ukraina, men de första målningarna i serien gjorde jag när jag fortfarande bodde i Ryssland. Då föranleddes målandet av att tre Pussy Riot-medlemmar gripits och en oväntad dialog uppstod i det ryska samhället. En dialog som ifrågasatte om Pussy Riot verkligen var konst? Då bestämde jag mig för att skapa konst som bevisade just det. För svaret är: ja! Pussy Riot är konst och för mig är ”Pussy Icons” mer än bara målning, det är en politisk aktion, säger Lusine Djanyan.

I dag går Lusine Djanyans konstnärliga vision ut på att, med konsten som verktyg, öppna upp för en konstruktiv dialog för en stabil och beständig demokrati – både i Sverige och runtom i världen. Verket som nu går under klubban hos Stockholms Auktionsverk är den femte målningen i serien med samma namn – ”Pussy Icons”. De föregående fyra målningarna ställdes ut på Saatchi Gallery i London under 2018 och var en av de mest besökta utställningarna i galleriets historia.

Om Kvinna till Kvinna i Ukraina
Kvinna till Kvinna är en av världens främsta kvinnorättsorganisationer som tillsammans med 140 partnerorganisationer finns på plats i 20 länder drabbade av krig och konflikt och har stöttat kvinnors rättigheter i Ukraina sedan 2014. Sedan invasionen 2022 ger Kvinna till Kvinna akut stöd till kvinnorättsorganisationer och kvinnorättsförsvarare i Ukraina för att hjälpa kvinnor utsatta för våld, fördrivna kvinnor och familjer i behov av omedelbart stöd. Det klubbade slutpriset för Lusine Djanyans verk ”Pussy Icons” kommer oavkortat att användas till samarbetet med lokala partnerorganisationer – som fokuserar på att synliggöra det sexuella våldet i landet, driva skyddade boenden och stötta våldsutsatta kvinnor, hbtqi-personer och kvinnor med funktionshinder att bearbeta traumatiska upplevelser.

Om Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus och har varit ett nav för svensk och internationell kulturhistoria i snart 350 år. I dag rymmer organisationen tio auktionshus i Sverige, Finland och Tyskland och mer än 60 dedikerade experter inom olika specialistområden. Fine Art-auktionen Moderna & Nutida klubbas den 15–16 maj på Nybrogatan 32 i Stockholm. Auktionskatalogen publicerades online den 2 maj och visningen pågår den 10–14 maj. I och med samarbetet med Kvinna till Kvinna efterskänker Stockholms Auktionsverk samtliga avgifter kopplade till försäljningen av Lusine Djanyans verk.

Om konstverket
”Pussy Icons”, av Lusine Djanyan (född 1981).
Olja på duk, 189,5 cm x 130 cm. Signerad.
Värdering: 80 000–100 000 kr

Regioner