Succéerna efterföljde varandra under auktionen Moderna & Nutida med flera rekordnoteringar.

Nära 2 000 budgivare från 37 länder medverkade och jämfört med fjolårets Moderna auktion är det samlade slutpriset en ökning med nära 50%.

Redan första dagen konstaterar Ulrika Ruding, chefsintendent på konsthantverksavdelningen, ett nytt rekord för den tysk-svenske formgivaren Otto Schulz och skåpet Paradiset, tillverkat vid hans firma Boet i Göteborg. Detta skåp, klätt i grönt konstläder i hans egen teknik "Bopoint" vann mångas hjärtan och efter en intensiv budgivning fick det slutpriset 425.000 SEK (utrop 50.000–60.000 SEK).

Skåpet Paradiset av Otto Schulz

Silveravdelningen briljerade med en vas av Josef Hoffmann som stack i väg och fick ett slutpris på 75.000 SEK (utrop 35.000–40.000 SEK). “En grupp ikoniskt kyrksilver av Wiwen Nilsson gick glädjande till en och samma köpare”, berättar silverspecialist Anna Wehtje. Samlingen slutade på det totala beloppet av 212.000 SEK.

Nytt rekord sattes även för silversmederna Rosa Taikon och Bernd Janusch. I auktionen presenterades hela fyra smycken av duon, och samlingen kröntes av ett utsökt collier med intrikat dekor där budgivningen till slut stannade på 117.000 SEK.

Tidigt in i auktionens andra dag sattes ett nytt rekord för konstnären Christian Berg och skulpturen ”Torso-26 I” som fick slutpriset 1.611.000 SEK! Konstverket, utfört 1926, är den första fullgångna abstrakta skulpturen i svensk konst. ”Det är särskilt speciellt när man får chansen att visa upp ett så sällsynt objekt som också har haft stor betydelse för svensk konsthistoria” konstaterar Victoria Svederberg, chef på konstavdelningen.

Vas av Josef Hoffmann, Smycke av Rosa Taikon och Bernd Janusch, Torso-26 I av Christian Berg

Vi ser ett brinnande intresse för såväl grafik som måleri av kända utländska konstnärer. Dagens höjdpunkter blev succéförsäljningen av Martin Barré och verket 65-S-8 med en otrolig notering på 1.855.000 SEK, samt Léon Tutundjians akvarell som slutligen landade på 676.000 SEK. Auktionen, med dess aktuella och intressanta innehåll, har nått ut till viktiga internationella samlare och handlare vilket det fantastiska resultatet visar”, säger Joakim Geiger, specialist på modern och samtida konst.

Verket 65-S-8 av Martin Barré

Sist men inte minst bör storfavoriten GAN (Gösta Adrian-Nilsson) och målningen Sjömän nämnas, som blev auktionens dyraste verk med slutpriset 4 464 000 SEK.

Med Stockholms största och elegantaste visningslokaler och ett stort internationellt nätverk har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den självklara platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design.