Stora Kvalitén

Magnifika möbler från barocken, rokokon och den gustavianska tiden, en imponerande samling svenskt och utländskt måleri dominerad av de klassiska ABC-målarna (Zorn, Liljefors och Larsson), Konvalescenten, en av Jenny Nyströms mest kända målningar och en stor samling porträtt däribland bl a två historiskt mycket intressanta porträtt av de turkiska sändebuden som besökte Stockholm på 1720- och 1730-talen. Detta och mycket annat bjuder Stora Kvalitén på denna höst. Möbler, speglar samt belysningsföremål Den välfyllda möbelavdelningen håller som vanligt en hög och jämn kvalitet med ett flertal riktigt högklassiga objekt. På avdelningen för sittmöbler visar den svenska rokokon sig verkligen från sin bästa sida. Fyra magnifika fåtöljer (nr 1628, utrop 400-500.000 kr), stockholmsarbeten i rokoko med högklassiga skärningar är en imponerande svit tillika med den ensamma fåtöljen (nr 1646, utrop 50-60.000 kr) som även den är av en fantastisk kvalitet. Högklassiga är även den gustavianska bankettsoffan (nr 1608, utrop 50-75.000 kr) med sin skurna dekor och den gustavianska bergèren (nr 1655, utrop 50-60.000 kr), märkt Kungliga Husgerådskammaren. Dessa möbler gör en möbelälskare riktigt knäsvag. Under avdelningen med förvaringsmöbler är det den gustavianska epoken som dominerar med bland annat en byrå av Nils Petter Stenström, ett högklassigt gustavianskt stockholmsarbete (nr 1528, utrop 300-350.000 kr) och en utförd av Niclas Korp (nr 1532, utrop 200-250.000 kr). Ett flertal rokokobyråer finns även, och under denna avdelning finner man en riktigt trevlig, sannolikt utförd av Christian Linning (nr 1514, utrop 120-140.000 kr). Byrån har fantastiska brännförgyllda och ciselerade beslag samt draghandtag på kortsidorna. Ett mästerstycke har även hittat till möbelavdelningen denna säsong. Mästerstycket består av en skrivbyrå (nr 1523, utrop 150-170.000 kr) utförd av Niclas Ekroth år 1805. Mästerstycksritningen är daterad den 5 april samma år. Möbeln uppvisar en otrolig kvalitet och är fanerad med mahogny med skiva och kolonner i carraramarmor. Under avdelningen för speglar kan vi erbjuda en riktig raritet i form av en signerad barockspegel (nr 1711, utrop 160-180.000 kr). Spegeln som är i en underbar kondition, är signerad B.P vilket står för hovbildhuggaren och spegelmakaren Burchardt Precht. Några riktigt högklassiga rokokospeglar kan även erbjudas denna säsong. Två sällsyntheter ifrån denna period är spegeln (nr 1715, utrop 160-180.000 kr) i Niclas Meuniers art med sitt ovanliga gröna kantglas samt spegeln i Hårlemans art (nr 1717, utrop 80-100.000 kr) med dekor av bland annat den under rokokon så populära Nordstjärnan. Den som söker elegans och kvalitet att inreda sitt hem med har mycket att botanisera bland under avdelningen för belysningsföremål. Även denna avdelning kan framvisa en riktig sällsynthet i form av en signerad ljuskrona (nr 1802, utrop 250-300.000 kr). Den stora, höjd 135 cm, och magnifika sengustavianska ljuskronan är signerad av gelbgjutaren Carl Henric Brolin och en spännande proveniens följer även ljuskronan. Inte mindre än sjutton par kandelabrar finns att välja ibland för den som är intresserad. Främst bland dessa står ett par ståtliga franska kandelabrar (nr 1825, utrop 275-300.000 kr) signerade av mästaren Francois Rabiat. Hans verkstad, vilken låg på rue Beaubourg i Paris, var mycket framgångsrik framför allt på grund av bronsernas extremt höga kvalitet. Orientaliskt konsthantverk och keramik Den orientaliska avdelningen lockar alltid en stor internationell publik och särskilt har intresset från Kina vuxit sig markant större de senaste åren Vi förväntar oss ett stort internationellt intresse för ett par plaketter dekorerade i famille vertefärger från Kangxiperioden (Kina 1600-tal) med tillhörande fantasifullt utsnidade bordsställ i trä (nr 1979, utrop 40-60.000kr) och även för den välarbetade kinesiska vinbägaren av skuret noshörningshorn i form av en lotusblomma, också den från Kangxiperioden. Den är en riktig raritet! (nr 1923, utrop 30-40.000kr). För den europeiska marknaden tillverkades i Kina under 1700-talet söta små ljusstakar med apor, inspirerade av Meissen, vi har fått förtroendet att sälja två stycken (nr 2014, utrop 30-40.000 kr). Ett bevis på den japanska hantverksskickligheten under 18- och 1900-talen är den fantastiska samurajkrigaren i brons, även den mycket intressant för den internationella marknaden (nr 1956, utrop 80-100.000 kr). Utöver dessa udda föremål har vi som vanligt mycket vackert exportporslin, bl a en särdeles söt kaffeservis med europeiskt landskapsmotiv (nr 2024, utrop 18-20.000 kr). Svenskt måleri och skulptur Avdelningen äldre svenskt måleri är denna gång imponerande. Här trängs porträtt, både kungliga och icke-kungliga, med bataljer, interiörer, allegorier och landskap. Låt oss börja med ett kanske något ovanligt kungaporträtt, en olycklig Erik XIV med sin käresta, drottning Karin Månsdotter, tecknad och målad av Ernst Josephson (nr 2100, utrop 300-400.000 kr). En dramatisk bataljmålning signerad den svensk-tyske historiemålaren Johan Schoultz visar det svenska örlogsskeppet Öland inblandat i en strid med en engelsk eskader sommaren 1704. Det lär vara det enda sjöslaget mellan Sverige och England (nr 2137, utrop 60-80.000 kr). Under numren 2142, 2161 och 2162 finner vi tre magnifika 1600-talsporträtt föreställande medlemmar av vasafamiljen: Gustav I:s andra gemål Margareta Leijonhufvud, sonen Johan III och sonsonen Gustav II Adolf, utrop 250-300.000, 150-200.000 respektive 100-150.000 kr. Alla med intressant proveniens; storhertigen Ernst Ludwig von Hessen. Från 1700-talet saknas heller inte porträtt av betydelse. Nr 2165 visar amiralen greve Carl Hans Sparre af Söfdeborg målad av Gustaf Lundberg, 80-100.000 kr. Samme Lundberg har målat pastellförlagan till Jakob Björks porträtt av Lovisa Ulrika (nr 2166, utrop 80-100.000 kr) och bakom den leende ädlingen på nr 2171 står ingen mindre än utställningsaktuelle Alexander Roslin (utrop 250-300.000 kr). Saknas gör inte heller Wertmüller, Mijtens d.ä., Meytens d.y., Ehrenstrahl, Lauréus, Pasch, von Krafft och många flera av de förnämsta av våra svenska porträttmålare. För att inte tala om Georg Engelhardt Schröder. Numren 2208 och 2209 visar två målningar utförda av denne hovmålare föreställande de turkiska sändebuden Mustafa Aga och Said Mehmet Efendi med uppvaktning. De besökte Stockholm åren 1727 och 1733 för att återkräva den skuld om ca 1 miljon riksdaler som Karl XII under sin långa vistelse i Turkiet lånat av den turkiske sultanen. Det skulle dock dröja många år och många vidlyftiga förhandlingar innan skulden var reglerad. 1800-talets svenska måleri kan visa upp en mängd riktiga pärlor. En av de allra sötaste är en spansk flicka i Sevilla och då är det naturligtvis Anders Zorn som hållit i akvarellpenseln. Målningen utförde Zorn under en resa tillsammans med sin hustru Emma våren 1887 (nr 2143, utrop 3 – 4 miljoner kr). Omslaget pryds denna gång av en målning utförd av en av våra främsta målare under 1800-talets senare del, Jenny Nyström. Hon inte bara tål att jämföras med våra största, hon var en av de mest glänsande. Konvalescenten, målad i Paris 1884, är en av de tidstypiska målningar där konstnären förenar en stark medkänsla och empati med en likaså stark realism. Kanske ett slags måleriets skillingtryck? Auktionsnr 2186, utrop 2 -2.5 milj kr. En rent impressionistisk målning är nr 2274, en landskapsvy med en taltrast signerad Bruno Liljefors 1891, utrop 500-600.000 kr. Skickligt utfört är det bedårande porträttet av Erik Setterwall som barn, en akvarell av Anders Zorn från 1881 (nr 2310, utrop 600-800.000 kr). En bataljmålning, eller snarare en målning som skildrar tiden efter bataljen och som inte lämnar någon historieintresserad oberörd, är Karl XII med den ukrainske fd hetmannen Mazepa efter det ödesdigra slaget vid Poltava sommaren 1709. De två huvudpersonerna har konstnären Gustaf Cederström placerat i målningens centrum, men det var lika mycket männen i ledet och den oerhörda insats som krävdes av dem, som fångade konstnärens intresse och medkänsla. Tavlan har nr 2323 och utropet 600-800.000 kr. Litet vilt gick det nog till i Bacchi sjö, målad av Ivar Arosenius 1906. Tavlan tillhör en svit av stora temperamålningar som konstnären utförde efter ett allvarligt anfall av blödarsjuka. Han målade som en besatt, han ville lämna något som skulle kunna leva vidare efter honom. Bacchi sjö har nr 2230 och utropet är satt till 1-1.5 milj kr. Ännu en marin med något krigiska förtecken hittar vi under nr 2093. Det är Herman af Sillén som år 1897 så utsökt skickligt fångat några franska pansarfregatter. Den har utropet 200-250.000 kr. Åter till lugnet. Det finner vi i Marstrand bland de lekande barnen på Carl Larssons målning Parterre från 1893 (nr 2172, utrop 3 -3.5 milj kr). Långt innan de solbelysta tallarna i Gryts skärgård skulle bli ett av Gottfrid Kallstenius favoritmotiv målade han det skimrande franska landskapet i Grez-sur-Loing. Han har kärleksfullt placerat sin nyblivna hustru konstnärinnan Gerda Roosval vid sitt staffli mitt i den prunkande bilden (nr 2181, utrop 200-250.000 kr). Bruno Liljefors var även han Parisare en gång, om än för en mycket kort tid. Han fann hellre sina motiv i Sverige, främst i Uppland och Roslagen Men på nr 2224 har han inte ägnat sig åt det vildas rike utan porträtterat en liten hund, Hillas Charlotta. Utrop 400-500.000 kr. En svensk landskapsmålare som måste räknas till de allra främsta i genren är Johan Krouthén. Vårlandskapet från 1887, är utfört långt innan de blommande äppelträden fyllde en allt större del av hans dukar (nr 2259, utrop 200-250.000 kr). En inblick i, eller kanske en utblick över, marknaden i Vingåker 1852 ger oss folklivsmålaren Josef Wilhelm Wallander på nr 2120. Målningen är från 1885, lär vara konstnärens sista, och är en replik på hans första! Det skiljer 33 år dem emellan men vingåkersdräkten är sig lik. Utrop 300-350.000 kr. Ur en av Sveriges största samlingar av målningar av den visionäre konstnären Pelle Swedlund kommer de sex verken under nr 2288-2293 med varierande utrop, från 25.000 till 80.000 kr. Slutligen, återigen den store Anders Zorn. Denna gång, nr 2309, en förnämlig gjutning i brons av hans knäböjande nakna flicka som petar på en insekt, en gryvel. Skulpturen är modellerad 1905 och har åsatts utropet 150-200.000 kr. Utländskt måleri Inom avdelningen för utländskt måleri utmärker sig den franske rokokokonstnären Antoine Pesnes ståtliga porträtt av hertig Friedrich av Schleswig Holstein Sonderburg Beck (1723-1757) iklädd rustning och mantel (nr 2414, utrop 2– 3 milj kr). Antoine Pesne var hovmålare under flera regenter, däribland Fredrik den store. Hertig Friedrich av Schleswig Holstein Sonderburg Beck tog värvning i Fredrik den stores armé och stupade i slaget vid Prag 1757, 34 år gammal. I höstens utbud finner vi några fina målningar av finska konstnärer, däribland Dam med rött parasoll (nr 2462, utrop 300 – 400.000 kr) av den under många år bortglömda men mycket begåvade målaren Elin Danielson Gambogi. 1898 gifte hon sig med den italienska konstnären Raffaello Gambogi och flyttade till Italien, där hon var verksam till sin död 1919. Om Albert Edefelts flerfaldigt utställda målning Scherzando (nr 2520, utrop 1– 1.5 milj kr) från 1884 skrevs i Wiborgsbladet samma år följande: "Scherzando, parismodell såld åt häradshövdingen R. Elfving för 1.200 mark. Denna icke synnerligen stora tafla, som är mycket pikant och till hvilken åskådaren åter och åter vänder sig, föreställer en leende ung dam med svarta lockar i pannan och röd hufvudbonad. De fuktiga matta ögonen och det vällustiga draget kring munnen äro betecknande nog.” Avdelningen för old masters omfattar flera intressanta holländska och flamländska verk. Juriaen van Streeck var verksam i Amsterdam under 1600-talet, där han rönte stor uppskattning för sina välbalanserade och förfinade stilleben, Stilleben med frukter, krus, kanna och nautilus (nr 2365, 300 – 400.000 kr) är ett typiskt exempel på hans måleri. Den flamländske 1600-talsmålaren Pieter Gysels var elev till Jan Boots och därefter till Pieter Breugel den yngre. Den senare tog han stort intryck av, något som inte minst framgår av den detaljrika målningen Kustlandskap med fartyg och fiskare (nr 2368, utrop 500 – 700.000 kr). Diverse Säsongens diverseavdelning innehåller som vanligt en mängd föremål av olika ursprung, ålder, material och teknik. Avdelningen inleds med föremål av målad plåt, som idag är relativt sällsynt. Bevarandeviljan har inte varit lika stark när det gäller dessa föremål som det har varit när det gäller liknande föremål i silver, brons, koppar eller mässing (nr 2551, nr 2552 samt nr 2553). Ett material som är rikligt representerat denna gång är tenn. Mängder med ljusstakar från olika tider och i olika form finns att beskåda och beundra (t ex nr 2590, nr 2605 och nr 2609), fat (nr 2604 och nr 2620), tallrikar (nr 2606), en tvättservis (nr 2574, utrop 15.000-20.000:-) samt en mycket rar kryddask med nr 2654, utrop 15-20.000 kr kommer att gå under klubban. Föremål i tenn röner idag större uppskattning än de gjort på mycket lång tid och idag handlar inte intresset kanske så mycket om stads- och mästarstämplar, som man vill samla på, utan mer om form och funktion. Man vill kunna duka vackert med tenn. För den som tycker om miniatyrmålningar finns ett stort antal att välja bland från 1600-talet fram till 1800-talets första hälft, då miniatyrmålningen fick lämna plats för porträttfotografiet. Silver och smycken En av silveravdelningens höjdpunkter är en strikt, tung och mäktig karolinerbägare, tillverkad av Sven Wallman i Göteborg år 1701. Den är 18,5 cm hög och väger 546 g och står verkligen för uttrycket enkelhetens triumf (nr 2743, utrop 200-250.000 kr). En sällsynthet är sockerruskan från Lund, tillverkad av Jöns Henningsson 1698-1711 (nr 2787, utrop 40-50.000 kr). Sockerruskor från omkring 1700 är i Sverige endast kända i några enstaka exemplar. I Danmark och Tyskland ser man dem i större utsträckning. En rokokokaffekanna (nr 2767) av Lars Boye i Stockholm ropas ut för 150-175.000 kr och en rokokotekanna (nr 2777) av Jonas Berg 1756 ropas ut för 70-80.000 kr. Ett vackert sockerskrin i rokoko (nr 2782) av Anders Schotte i Uddevalla har ingått i Falk Simons Silversamling och ropas ut för 60-80.000 kr. Smyckeavdelningen lockar med många godsaker så här inför jul. Vem skulle inte vilja smycka sig med örhängena på nr 2823 med vardera en briljant på 2,52 resp. 2,63 ct! Utropspriset är 150-175.000 kr. Oemotståndliga är likaså de ovanliga och eleganta örhängena från 1700-talets slut med varsin sötvattenpärla omgiven av antikslipade diamanter (nr 2838, utrop 50-60.000 kr). På 1870-80-talet firade operasångerskan Christina Nilsson, grevinna de Casa de Miranda, stora triumfer på världens stora operascener. Hon fick i Paris av persiske shahen en armring i guld med en graverad turkos. Den ropas ut för 20-25.000 kr (nr 2860). Ett magnifikt briljantcollier med 100 briljanter på totalt 27,12 ct ropas ut för 300-350.000 kr (nr 2877). Textilier På höstens textilavdelning finns en mycket intressant tapet från 1600-talets andra hälft (nr 2959, utrop 80-100.000 kr) med proveniens Duvnäs gård, Nacka. Tapeten är med största sannolikhet vävd i Flandern och i dess övre bård finns ett vapen, tyvärr oidentifierat, och en ordenskedja tillhörig L´Ordre du Saint Espirt eller L´Ordre des Chevaliers du Saint Espirt. Orden instiftades år 1578 i december månad av kung Henrik III av Frankrike och Polen. Orden hade 8 kyrkliga dignitärer, varav 4 kardinaler, 4 kommendörer samt 100 riddare. Orden instiftades exklusivt för de kungliga och aristokratin. Hur denna tapet hamnat i Sverige förblir en gåta. Stora Kvalitén på Nybrogatan 32, Stockholm Visning 16-26 november Auktion 28-30 november Totalt utrop: 61-76 miljoner kr För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08.-453 67 83.

Regioner

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04