Urval av de högklassiga keramikföremålen som kommer att gå under klubban i sommarens temaauktion.

Sommarens stora keramikauktion presenteras i Blå Hallen – med fokus på kvinnliga keramiker

För tredje året i rad presenterar Stockholms Auktionsverk sommarens stora keramikauktion – med utställning i Blå Hallen i Höganäs. Där en kurerad utställning av keramikauktionen och temaauktionen Edvard Andersson – en modern färgexplosion, del I kommer att visas 26–28 juli, auktionerna klubbas online 28 juli.

– Vi ser verkligen fram emot att visa upp det bästa av det bästa i Blå Hallen i sommar. Efter föregående års keramikauktioner har vi kunnat se ett väldigt stort intresse bland internationella köpare och det känns särskilt kul med en auktion som har såhär stark lokal förankring, säger Emmelie Skogman, värderare på Stockholms Auktionsverk i Helsingborg.

Förra årets upplaga innehåll en hel del dansk keramik, men i år ligger fokus på kvinnliga keramiker – även om Hans Hedberg, Gunnar Nylund och Åke Holm så klart är starkt representerade i katalogen. Man kan se fram emot fina urval av både Signe Persson-Melin och Lisa Larson, fristående verk av Bente Brosbøl Hansen och Mari Simmulson samt nyare signaturer som Julia K. Persson och Annika Rehn.

– Min personliga favorit är en skål i stengods av Brita Mellander-Jungermann, som har fantastiskt mjuka och fina former. Hennes keramik har lite samma andra som Signe Persson-Melins, som jag också är ett stort fan av så klart, säger Emmelie Skogman och fortsätter.

– Under sommarmånaderna är Blå Hallen ett värdefullt kulturnav där lokalbor, hemvändare och sommargäster möts. Det är en spännande plats och i år kan vi visa upp många ovanligt fina föremål. De tidigare årens kataloger har varit väldigt bra, men i år vill jag ändå påstå att vi höjer nivån ytterligare ett snäpp. Vi har varit restriktiva med intaget och urvalet av de föremål som tagits ut till auktionen är mer kurerat. Vi vet också att den här auktionen blivit något av en tradition i Höganäs nu, och märker att folk känner till den. Just därför vill vi hela tiden göra det lite bättre.

Höganäs är sedan lång tid tillbaka ett nav för keramik och många keramiker har varit baserade här under långa perioder – listan rymmer namn som Helmer Osslund, Hertha Bengtsson, Signe Persson-Melin och framför allt Bernt Friberg, som började sin yrkesbana som hantlangare vid Höganäsbolaget. Just Blå Hallen är en särskilt passande plats för sommarens stora keramikauktion, eftersom den byggdes 1919 som keramisk fabrik och centrallager och aldrig hade stått där den gör i dag utan just Höganäs keramik.

Samtidigt som Stockholms Auktionsverk ställer ut föremål ur keramikauktionen kommer besökare att kunna ta del av verk från ännu en onlineauktion – signerad Edvard Andersson. Den oförtjänt okände modernisten från Helsingborg som mötte större uppskattning utomlands än på hemmaplan – med hyllade prestigeutställningar i Köpenhamn, Paris och Biarritz. Eftersom hans egen konstnärliga karriär aldrig riktigt tog fart verkade Edvard Andersson som teckningslärare i Helsingborg under hela sitt yrkesverksamma liv, något som också gav honom friheten att aldrig behöva måla efter någon annans krav eller stilistiska skola. Istället tilläts han alltid att gå sin egen väg, med starka färger och en friare form av kubism än många av sina samtida konstnärskollegor. I utställningen på Blå Hallen visas drygt 15 verk i ett retrospektiv, från mitten av 1920-talet fram till början av 1950-talet.

Sista inlämningsdag för keramikauktionen är 12 juli, katalogen publiceras 19 juli och klubbas online 28 juli. Utställningen i Blå Hallen håller öppet 26–28 juli. Samma datum för publicering, visning och auktion gäller även för auktionen Edvard Andersson – en modern färgexplosion, del I. (Del två av katalogen med Edvard Anderssons verk kommer att publiceras 16 augusti och klubbas online 26 augusti.)

Regioner