Förgyllt kompendium som användes för att göra astronomiska beräkningar, sålt för 225 000 kr i auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter.

Rekordpris för Ehrensvärds italienska resa under Böcker, Kartor & Handskrifter

Under torsdagen var det dags för Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter att gå av stapeln på Nybrogatan 32, inför en fullsatt auktionssal. Dagens högst klubbade föremål blev fyra handskrivna brev av Albert Einstein – som hade budats upp online redan innan slagauktionens början och landade på slutpriset 612 500 kr.

"Ehrensvärds italienska resa" i originalupplaga, innehållandes 38 handkolorerade graverade planscher, möttes av ett stort intresse och budades upp långt över utrop med ett slutpris på 218 750 kr. Ett annat verk som särskilde sig var ett kompendium som en gång i tiden användes för att göra astronomiska beräkningar och visa tid. Det lilla kompendiet möttes av stor entusiasm och intensiv budgivning, och landade på ett slutpris om 225 000 kr.

– Vi är väldigt nöjda med dagens resultat. Det är roligt då vi hade så många fina föremål med intressant proveniens och i ovanligt bra skick, som brevet av Gustav III till Tessin från år 1752. Vi kan även konstatera ett rekord för "Ehrenbergs italienska resa", som aldrig tidigare sålts för det priset på auktion, säger Katharina Fahlstedt, chefsintendent för böcker, kartor och handskrifter på Stockholms Auktionsverk.

Andra toppnoteringar inkluderade en unik första upplaga av Samuel Pufendorfs skildring av svenska krig från 1697 med slutpris 93 750 kr, ett handskrivet manuskript av Ingmar Bergman med slutpris på 87 500 kr samt E.J. Bennetts fyra akvareller föreställande flottor på Östersjön som även den möttes av en utdragen budgivning och landade på 75 125 kr. Även Watson & Cricks upptäckt av DNA-struktur väckte stort intresse och budades upp till ett slutpris om 143 750 kr.