Planschverk om Rom från 1700-talets mitt såldes för 710.000 kr

Gårdagens bokkvalité på Stockholms Auktionsverk hade många rariteter att erbjuda. Stort intresse visades för äldre handskrivna manuskript, varav ett medeltida fragment från 1050 (!) gick upp till 97.000 kr (nr 6028, utrop 35-40.000 kr)) och ett manuskript med text av Bernard de Clairvaux från tidigt 1400-tal såldes för 100.000 kr (nr 6033, utrop 70-90.000 kr). En vacker miniatyr från 1400-talet ropades upp från 40.000 kr till 130.000 (nr 6032, utrop 40-60.000 kr).Flera inkunabler, böcker tryckta före år 1500, och 1500-talstryck gick också högt, bl.a. första tyska upplagan av Birgittas Uppenbarelser från 1502 som såldes för 62.000 kr (nr 6045, utrop 40-50.000 kr). Det blev alldeles tyst i salen när en av höjdpunkterna, Piranesi, skulle säljas. 83 planscher ur Vedute di Roma och flertalet ur den tidiga 1700-talsupplagan lockade många intressenter. Efter lång budgivning mellan hitresta italienare och flera utländska telefonbudgivare, föll klubban vid 710.000 kr (nr 6368, utrop 300-400.000 kr). En avdelning med böcker om Kina och Japan rönte också ett stort intresse, bl.a. gick planscher och kartor av Staunton för 65.000 kr (nr 6344, utrop 20-30.000 kr) och "The Costume of China" för 31.000 kr (nr 6342, utrop 15-20.000 kr). Bland andra intressanta saker märktes en samling klippdockor från 1700-talet som gick för 20.000 (nr 6563, utrop 22-25.000 kr)) och en charmerande visitkortsask från 1800-talet som såldes för 11.000 (nr 6566, utrop 3-4.000 kr). FAKTA Totalt utrop: 3,8 miljoner kr Totalt sålt: 4,7 miljoner kr Totalt återrop: 10% För mer information kontakta intendent Katharina Fahlstedt, katharina.fahlstedt@auktionsverket.se eller intendent hans Larsson, hans.larsson@auktionsverket.se.

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04