Gå direkt till innehåll
Lars Jonssons verk "Den eviga kraften, ejdrar" satte nytt auktionsrekord under andra dagen av Moderna & Nutida.
Lars Jonssons verk "Den eviga kraften, ejdrar" satte nytt auktionsrekord under andra dagen av Moderna & Nutida.

Pressmeddelande -

Nytt auktionsrekord för konstnären Lars Jonsson under Moderna & Nutida

Det blev en spännande andra dag av vårens Moderna & Nutida när konstavdelningens föremål gick under klubban på Nybrogatan 32 under tisdagen. Bland annat noterades auktionsrekord för Lars Jonssons imponerande målning "Den eviga kraften, ejdrar" som klubbades för hisnande 920 000 kr. Även Lotte Lasersteins målning “Kvinna i rutig klänning" fångade mångas uppmärksamhet och efter en intensiv budgivning landade klubban på 450 000 kr (mot utrop 80 000–100 000 kr). Även de internationella signaturerna mötte stort intresse och bjöd på ordentlig budgivning, såväl online som på plats i salen.

– Det var tydligt att utbudet lockade intressenter från stora delar av världen. Kunder från hela 45 länder deltog i budgivningen och det bekräftar ännu en gång vår position som en betydande internationell marknadsplats för det främsta inom modern och samtida konst, säger Victoria Svederberg, chef för konstavdelningen.

Höjdpunkter från den internationella avdelningen inkluderade målningen “Six” av Auguste Herbin, videoverket "Fantome Afrique" av Isaac Julien samt två etsningar av Joan Miró och Picasso. Den tjeckiske konstnären Jan Kotíks abstrakta oljemålning gick för dubbla utropet, 310 000 kr (mot värdering 125 000–150 000 kr). Även den chilenske konstnären Nemesio Antunez verk "Play-ground with blue sky" bidrog till spänning i salen när det klubbades för 165 000 kr (mot 30 000–40 000 kr i värdering).

När Lucine Djanyans verk ”Pussy Icons”, som såldes till förmån för Kvinna till Kvinnas arbete i Ukraina, fick ett klubbslag på 150 000 kr applåderades det i salen. Slutpriset kommer oavkortat att användas till samarbetet med lokala partnerorganisationer på plats i Ukraina, ett hedersuppdrag som Stockholms Auktionsverk är särskilt stolta över att ha fått ta sig an.

Näst på tur i kalendariet är Fine Art-auktionerna Klassiska & Asiatiska samt Böcker, kartor och handskrifter som klubbas den 14–16 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm. Auktionskatalogen publiceras online den 31 maj och visningen pågår den 8–13 juni.

Ämnen

Kategorier


Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus och grundades 1674. Stockholms Auktionsverk genomför både slag- och onlineauktioner, och är ett av Nordens ledande auktionshus för konst, design, konsthantverk, antikviteter och böcker. Ett 60-tal experter inom olika specialområden finns på kontoren i Stockholm, Göteborg, Malmö, Helsingborg, Helsingfors, Hamburg, Köln och Düsseldorf. Stockholms Auktionsverk ägs sedan 2021 av Auctionet.com.

Bland kända kunder genom seklerna hittar man Karl XI, Gustav III, Carl Michael Bellman, August Strindberg och Selma Lagerlöf – och epoker som barock, rokoko och gustavianskt har man sålt sedan dessa var samtida.

Kontakter

Frida Lagerblad

Frida Lagerblad

Presskontakt Presskontakt

Världens äldsta auktionshus

Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus. Grundat år 1674 på initiativ av friherre Claes Rålamb, dåvarande överståthållare i Stockholm. I dag är Stockholms Auktionsverk norra Europas största auktionshus – ledande inom konst, design, konsthantverk, antikviteter och böcker. Med tio filialer i Sverige, Finland och Tyskland, över 60 erfarna och områdeskunniga specialister och mer än 800 000 registrerade köpare i 180 länder. Efter 350 verksamma år fortsätter man att med stor stolthet vara ett börsgolv för svensk och internationell kulturhistoria, i rollen som en ledande nordisk marknadsplats.

Stockholms Auktionsverk

Nybrogatan 32
102 46 Stockholm
Sweden

Besök våra andra nyhetsrum