Moderna Kvalitén – Dag 2

Rekordpris för grafiskt blad i Sverige På dagens auktion då svensk och utländsk konst såldes kunde en fantastisk köpglädje konstateras. Kunderna var många, priserna blev höga och återropen få. Sex miljonnoteringar uppnåddes, däribland två rekord, ett för en tidig Waldemar Lorentzon, 1.150.000 kr, och sedan, nästan allra sist på dagen, ett sensationellt pris för ett grafiskt blad av Edvard Munch, 1.450.000 kr - ett rekord för ett grafiskt blad i Sverige. Svenskt måleri och skulptur En stor grupp utländska köpare har nu även upptäckt den svenska 1900-talskonsten. Det märktes tydligt på dagens auktion då svenska köpare fick konkurrera med utländska och priserna stundtals blev mycket höga. Tre badare, en typisk målning av Ragnar Sandberg, steg snabbt från utropet 250.000 till 360.000 kr (nr 734). Den lilla juvelen Promenad i rosa signerad Sigrid Hjertén och utförd 1914 steg från utropet 1.200.000 kr till 2.600.000 kr (nr 746). En intressant rekordnotering uppnåddes för Halmstadgruppen genom den kubistiska målningen av Waldemar Lorentzon utförd 1924-26, Sprinters. Slutpriset blev 1.150.000 kr vilket är det högsta som någonsin noterats både för konstnären och gruppen (nr 799, utrop 350-400.000 kr). Carl Kylbergs typiska färgromantiska Skepp genom verandadörren klubbades precis på utropet 600.000 kr (nr 812). Denna auktion innehöll ett flertal målningar av excentriske Nils Dardel. Något förvånande steg nr 826, ett porträtt föreställande skådespelerskan Cissy Olsson, från utropet 150.000 kr till hela 440.000 (nr 826). Den drömska Turisthotellet i Rättvik såldes till en svensk samlare för 1.800.000 kr (nr 913, utrop 2.000.000-2.500.000 kr). Den folkkäre Peter Dahls målning Triumf, en sk Kö-målning, ropades upp till 920.000 kr (nr 950, utrop 1.000.000-1.500.000 kr). Utländskt måleri och skulptur Några målningar ur COBRA-gruppen oeuvres gick mycket högt och intresset var stort. Exotic Bird av Karel Appel klubbades efter en lång budgivning mellan flera utländska köpare för 900.000 kr (nr 1005, utrop 350-400.000 kr). Över miljonen gick den praktfulla Rifki Florblomster av Asger Jorn och klubbades för 1.450.000 kr (nr 1004, utrop 1.000.000-1.500.000 kr). Dagens näst högsta pris uppnåddes för den flerfaldigt utställda målningen Cafetière, tasse et sucrier III av Jean Dubuffet som klubbades för 1.950.000 kr till en svensk samlare (nr 1015, utrop 1.500.000-2.000.000 kr). Grafik Markanden för grafik är fortsatt stark och många av objekten på dagens auktion höll mycket hög kvalitet vilket märktes på priserna på dagens auktion.. En riktig raritet var en portfölj med 40 litografier av Paul Colin från 1929. Priset rusade snabbt upp till 120.000 kr (nr 1111, utrop 40-60.000 kr). En färgserigrafi av Richard Hamilton föreställande Mick Jagger i handfängsel, Release, klubbades för 190.000 kr (nr 1136, utrop 100-120.000 kr). Dagens stora sensation var träsnittet av Edvard Munch, Kiss in the field, ett mycket ovanligt blad. Efter en lång och intensiv budgivning mellan två envisa budgivare klubbades det slutligen för 1.450.000 kr, det högsta priset någonsin noterat för ett grafiskt blad i Sverige. FAKTA DAG 2 Svensk konst Totalt utrop: 17.2 miljoner kr Totalt sålt: 21.4 miljoner kr Totalt återrop: 4% Utländsk konst Totalt utrop: 11 miljoner kr Totalt sålt: 11.8 miljoner kr Totalt återrop:19% Grafik Totalt utrop: 3.4 miljoner kr Totalt sålt: 5.6 miljoner kr Totalt återrop: 5.5% För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton tel 08-453 67 84 eller på email anna.hamilton@auktionsverket.se

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04