Moderna Kvalitén - Dag 1

Skandinavisk design är hett eftertraktad, inte bara i de nordiska länderna, utan i hela Europa och USA. Utländska köpare konkurrerade med de svenska om föremålen på dagens auktion då möbler och konsthantverk såldes. Svensk jugend stod högt i kurs! Bla såldes en ljuskrona ritad 1905 av konstnären Gustaf Fjaestad till Frankrike för hela 130.000 kr. Design, möbler och diverse Vårens moderna auktion inleddes traditionsenligt med en gedigen avdelning Svenskt Tenn. Efterfrågan är mycket stor på Josef Frank-möbler och priserna oförändrat höga. Rekord blev det för Josef Franks skåp ”Flora” som såldes för 220.000 kr (nr 18, utrop 100-120.000 kr). Intresset var stort från både svenska och utländska köpare för Gustaf Fjaestads ljuskrona och stabbestol, formgivna för paret Gerda och Mauritz Hellbergs villa i Karlstad omkring 1905. Ljuskronan i smide, tillverkad av Petter på Myra, i typisk svensk jugend med dekor av kottar såldes efter en livlig telefonbudgivning till utlandet för 130.000 kr (nr 63, utrop 20-25.000 kr). Stabbestolen, skuren i ett enda stycke furu, rönte lika stor uppmärksamhet men stannade i Sverige för rekordpriset 145.000 kr (nr 64, utrop 25-30.000 kr). Drygt åttio år yngre är Jonas Bohlins skåp ”Slottsbacken” från 1987. Det klubbades idag för 115.000 kr (nr 119, utrop 80-100.000 kr). Priserna för dansk design är fortfarande höga. Det verkar som om intresset för den tidlösa danska formgivningen aldrig sinar. Den tilltalar folk i alla åldersgrupper. Hans J Wegners utmärkta skrivbordsstol, ”Swivel chair” såldes idag för 66.000 kr (nr 147, utrop 40-50.000 kr). En tvåsitsig soffa av samme formgivare såldes dock för 36.000 kr (nr 169, utrop 25-30.000 kr) samt ett par fåtöljer ”PK-22” för 60.000 kr (nr 181, utrop 40-50.000 kr). Textilier och mattor Det utländska intresset för svenska textilier och mattor har ökat markant de senaste åren. Nu såldes en matta av relativt okända Anna-Greta Sjökvist för 75.000 kr efter en lång budgivning mellan flera utländska kunder (nr 269, utrop 15-18.000 kr). Keramik Den utsökta samlingen gustavsbergskeramik med japansk proveniens såldes i princip utan återrop. Intresset var mycket stort särskilt från Frankrike, Belgien och USA. Som exempel på de överlag höga priserna kan nämnas en vas av Wilhelm Kåge från 1955 som fick slutpriset 58.000 kr (nr 311, utrop 20-25.000 kr) samt vasen ”Spirea” i rödbrun och blå glasyr från 1957 som såldes för 55.000 kr (nr 343, utrop 20-25.000 kr). Ytterligare en kågevas, dock ej tillhörande samma samling, såldes för 60.000 kr (nr 388, utrop 20-25.000 kr). Av den nyligen avlidne Hans Hedberg såldes två äpplen i mindre storlek i starkeldsfajans för 42.000 respektiv 40.000 kr (nr 461 och 462, utrop 15-18.000 kr och 10-12.000 kr). Många telefoner var uppkopplade när den italienska 1930-talsfigurinen från Lenci, Turin, formgiven av Claudia Formica såldes och slutpriset hamnade på 60.000 kr (nr 472, utrop 12-15.000 kr). Glas Glasavdelningen innehöll denna gång många intressanta skulpturer av både svenska och utländska formgivare.. Två skulpturer av den enastående amerikanske formgivaren Dale Chihuly såldes för 100.000 kr vardera (nr 535 och 536, utrop 100-125.000 kr). En arielvas av Edvin Öhrström från 1946 klubbades till utlandet för 78.000 kr (nr 543, utrop 40-50.000 kr). De höga priserna för Bertil Vallien står sig. En sandgjuten skulptur i form av en båt såldes för 120.000 kr (nr 596, utrop 100-125.000 kr). Silver och smycken Tolv stycken hummergafflar från firma Georg Jensen 1940-tal klubbades femdubblade sitt utrop och klubbades för 40.000 kr (nr 650). En uppsättning matbestick i 146 delar från samma firma uppnådde slutpriset 77.000 kr (nr 655, utrop 70-80.000 kr). En ring av Wiwen Nilsson med tillhörande örhängen i silver och malakit ville många ha. De ropades upp från 4.000 kr till 10.000 kr (nr 685). FAKTA Dag 1 Totalt utrop: 9,1 miljoner kr Totalt sålt: 9,6 miljoner kr Totalt återrop: 15% För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04