Magnifik visning på Stockholms Auktionsverk

Antika möbler och konsthantverk

Årets upplaga av katalogen för Klassiska inleds med en uppdaterad version av de tidigare fyra avdelningarna: Möbler, Speglar, Ljuskronor och Klockor som nu bildar avdelningen Möbler och konsthantverk. Här blandas föremål på ett inspirerande sätt med fokus på ett mer utpräglat inredningstänk.
Auktionens första nummer är ett par högklassiga sengustavianska baljfåtöljer av den flitigt anlitade sengustavianska stolmakaren Ephraim Ståhl, modellen och det högkvalitativa utförandet har uppenbara släktskap med baljfåtöljer beställda av hertig Karl till Rosersbergs slott (nr 1001, 60-80.000 kr).
Modeikonen Gianni Versace klassicerande inredningsstil har starka band till mytologiska motiv, nr 1002, är ett utsökt salongsbord i Jacob Frères art, som ingått i Versaces samlingar på Villa Fontanelle i Italien (50-60.000 kr).
Salongsbordens Royce Rolls är det synnerligen imponerande arbetet från 1830-talet, tillskrivet Königlische Porzellan Manufactur i Berlin och sannolikt formgivet av Karl Friedrich Schinkel. Bordet är utfört i porslin med undantag från fotplattan och skivans omgivande kant. Ett närmast identiskt bord finns sedan 2000 i Metropolitan Museum of Art, detta bord var en gåva från Fredrik Wilhelm III av Preussen till storhertiginnan Helena Pavlova av Ryssland, den 1 juni 1835 (nr 1032, 100-125.000 kr).
Snickarmästaren Nils Dahlin är känd för sina lackerade rokokomöbler i de kungliga samlingarna, år 2008 såldes en sekretär av hans hand för 15 mkr. Nr 1043 är ett högklassigt golvur dubbelsignerat N. DAHLIN, med kinesiserande dekor utförd av Anders Lindsten, som var lackerare i Stockholm 1756-1770. Urets verk är sannolikt utförd av urmakaren Nils Berg. Uret är utan tvekan unikt i Nils Dahlins produktion (nr 1043, 150-175.000 kr).
Ett av auktionens teman denna säsong är de kungliga provenienserna och då särskilt från familjen Bernadotte. Exempel är ett par torchèrer med ursprung från Karl XV:s sommarresidens Ulriksdals slott (nr 1049, 60-80.000 kr). Slottet restaurerades under ledning av arkitekten Fredrik Wilhelm Scholander, och härbärgerade kungens omfattande privata samlingar av konst och antikviteter. Intressant är också en Secretaire à Abbatant, ett högklassigt stockholmsarbete i empire, utfört av hovschatullmakaren Johan Petter Berg med intressant dekor i form av en målning, utförd av Fredrik Westin, föreställande kung Karl XIV Johans upphöjning till gudomlighet. Sekretären har tidigare tillhört ingenjör Carl Robert Lamms samling (nr 1065, utrop 60-80.000 kr).
Oskar I:s hustru, drottning Josefina, har enligt familjetraditionen utfört brodyren på den spektakulära eldskärm som också bär hennes ägarmärke, J under kunglig krona. Skärmen har en utsökt skulpterad dekor av fågel Fenix som reser sig ur lågorna och kröns av Vulcanus fackla (nr 1131, 40-50.000 kr).
Karl XIV Johan gjorde stora inköp av brännförgyllda bronser från Paris under sin regeringstid, i utbyte skickade man porfyr från Älvdalen till Frankrike. Nr 1105 är två kandelabrar tillverkade i Paris, där den ena bär prins Oscar Fredriks ägarmärke, blivande Oskar II (utrop 80-100.000 kr). Identiska kandelabrar finns numera placerade i tältmatsalen på Rosendals slott.
Karl XV:s toilettespegel har inte bara kunglig glans, det är ett vackert arbete sannolikt från Antwerpen omkring 1640/50. Spegeln är fanerad med sköldpadd, förgyllda bronsmonteringar och hörndekorer av silver, föremålet var en gåva från kungen till hertig Gustave Armand Fouché d'Otrante, utrop 50-60.000 kr.
Den högklassiga byrån i rokoko, utförd av Christian Linning, är en ypperlig representant för den tidiga svenska rokokons formspråk med högklassiga brännförgyllda beslag (nr 1093, utrop 200-250.000 kr). Linning är intressant att iaktta, då hans verksamhet under tre decennier blir som en stilhistorisk provkarta över utvecklingen inom möbelkonsten.
Höjdpunkten på möbelsidan är de adelswärdska byråarna, högklassiga gustavianska stockholmsarbeten, utförda av mästaren Nils Petter Stenström. Byråarnas nätta format, vackra intarsiadekor och intressanta proveniens gör dem mycket speciella. Möblerna har tillhört friherre Seth Adelswärd, innehavare av Baroniet Adelswärd, och ärvdes av hans äldsta dotter Eva Anna Maria Adelswärd, som fick slottet Hedenlunda på sin arvslott, tillsammans med byråarna. Genom giftermål kom dessa att gå vidare inom grevliga ätterna von Rosen och Wachtmeister af Johannishus (nr 1121, utrop 800-1.000.000 kr).
Avslutningsvis väcker torchèrerna, tillskrivna ornamentbildhuggaren Jean Baptiste Masreliez, ett stort habegär. Dessa utsökta inredningsdetaljer har sina syskon på Gustav III:s paviljong på Haga och var redan på sin tid det högsta mode i den antikiserande inredningsstil som drabbade Europa efter de stora utgrävningarna i Pompeiji och Herculaneum under 1700-talet (nr 1148, 80-100.000 kr).

Silver och smycken
Hela sjutton par ljusstakar lyser upp på silveravdelningen denna vårsäsong!Bland annat ståtar här ett par vackra senbarockljusstakar från Petter Lunds verkstad i Stockholm, stämplade 1758 (nr 1277, 150-175.000 kr). Denna verkstad såg också Pehr Zethelius som lärling då han var inskriven hos sin morbror Petter Lund. En mycket vacker förgylld, oval jaktbägare från 1707 med greve Axel Banérs vapen har fått utropspriset 50-60.000 kr (nr 1250). Det finns ytterligare en känd motsvarighet - av samme mästare Petter Henning Stockholm och från samma årtal 1707. Denna bägare har dock ätten de Geers vapen och är den största i en serie på 12 st i fallande storlek och motsvarar ovanstående bägare.
Till ovanligheterna hör 2 skråskyltar som tillhört Bagarämbetets välkomma, en stämplad 1786 och en 1790. De är oerhört dekorativa med driven dekor av 2 lejon hållande en krönt kringla emellan sig (nr 1290, 10-12.000 kr).
Smyckeavdelningen är stor. Här märker vi särskilt en samling platinasmycken, ihopsamlade på 1930-40-talet med bland annat två eleganta briljantcollierer (nr 1318 och 1326) och tre ringar med varsin briljant på mellan 4 och 5 carat. I denna samling ingår även flera broscher, ringar och armband med briljanter och andra ädelstenar.
På 1920-talet kom en ny typ av variationssmycke - ett par clips att sätta i klänningens urringning kunde kopplas samman till en elegant brosch. Vi kan visa två sådana i platina och briljanter. Nr 1319 kan göras om till två olika typer av brosch - utropspris 60-70.000 kr. Den andra broschen sitter som frontsmycke på ett 11-radigt pärlcollier men kan också användas som separat brosch och som clips (nr 1345, 70-80.000 kr).
Intressant är också en kråsnål i originaletui i guld och diamanter med konung Edward VII och drottning Alexandras profilbilder skänkta till en hovdam vid kröningen år 1902 (nr 1370, 8-10.000 kr).

Textilier & mattor
Även bland mattorna finns denna gång intressanta provenienser. Nr  1519, en antik Keshan Motashem (40-50.000 kr) är enligt  familjetraditionen en gåva från Abol Ghossem Nazer-el-Molk, Pahlavidynastien, ställföreträdare för den då omyndige Shahen av Persien, till kapten M. Borell, Svenska Gendarmeriet i Persien 1912-1915.
Nr 1537 en semiantik Kina matta (25-30.000 kr) är tillverkad på 1930-talet för att läggas in i svenske konsuln Ivan Troedssons hem i Tokyo. År 1938 gjordes ett hemma-hos-reportage hos familjen av arkitekturtidskriften Kokusai Kentiku. Den som köper mattan på auktionen får även tidskriften.

Svenskt & utländskt måleri och skulptur
Måleriavdelningen kröns denna gång av den banbrytande finlandssvenska konstnären Helene Schjerfbecks mästerliga målning Framför spegeln från 1937. Schjerfbeck är tveklöst en av våra klarast lysande skandinaviska konstnärer. Verket är signifikant för Schjerfbeck och ett precist resultat av ett ständigt reducerande för att fånga motivets essens. Framför spegeln har sedan den inköptes från Stenmans Konstsalong i Stockholm varit i samma familjs ägo, senaste gången den visades för publik var 1958. Helene Schjerfbeck som är känd för sina djärva grepp, skickliga teknik och öga för balans och spänning i sättet att välja sina motiv lyckas här att med lätthet fånga och förmedla kropparnas rörelse (nr 1958, 6-8.000.000 kr).
 Under sommaren 1907 målade Anders Zorn Sol i skogen vid Gopsmor vid Dalälven, några mil utanför Mora där han hade sin fiskarstuga. Här imponerades han av den vilda naturen och det är just den prunkande grönskan som dominerar auktionens komposition. Dalkullan i fonden utgör målningens färgaccent och Zorn skildrar med sin karaktäristiska penselföring det fascinerande ljusspelet i skogen (nr 1736, 5-7.000.000 kr). Eugène Jansson kom att bli sin generations främsta stockholmsskildrare. Som ingen annan har han med sina personliga tolkningar av staden lyckats förmedla dess poetiskt romantiska stämningar. Månskenskväll är skapad under höjdpunkten av konstnärens blå period 1896. Den hetsigt impressionistiska penselföringen spelar över dukens grova struktur och i målningens mitt lyser det ensamma fönstret som en stadens glödande sol (nr 1716, 1.5-2.000.000 kr).
August Strindberg har med anledning av hundraårsdagen sedan hans bortgång särskilt uppmärksammats detta år. Som författare är han en av vårt lands främsta, likaså som konstnär trots den synnerligen sparsmakade produktionen. På denna auktion presenterar vi en av Strindbergs tidigaste målningar, den naturalistiska Landskap från Sandhamn med Korsö fyr (nr 1744, 1.2-1.500.000 kr). Vi fortsätter med Carl Milles som här visar ett av sina mest berömda verk, likaså en av sina egna favoriter, Solglitter, där den graciösa najaden med fart och fläkt rider fram på sin delfin över vattenytan (nr 1662, 1-1.200.000 kr). Jenny Nyström känner vi främst som förmedlaren av våra käraste svenska högtider, kanske är det därför lätt att glömma bort att hon var en av sin samtids tveklöst främsta konstnärer och kanske särskilt en utsökt porträttmålare. I auktionens målning I hängmattan har hon fångat flickan i den prunkande trädgården en solig sommardag (nr 1616, 500-700.000 kr). I målningen Aftonstämning med figur från 1875 visar Carl Fredrik Hill oss sina nyvunna franska erfarenheter och inspirationen från mästaren Corot när han ger sig in i skogen och målar med långa, uttrycksfulla penseldrag (nr 1778, 800-1.000.000 kr).
I Stockholms skärgård fann Bruno Liljefors möjligheten att utöka sina studier av sjöfåglarna. Alfågelflock i havsbandet från 1911 visar konstnärens enastående observationsförmåga och detta i kombination med hans känsla för de vilda djuren skapar ett naturalistiskt, innerligt och levande motiv (nr 1647, 500- 600.000 kr).
William Féron återgav med en enastående elegans ”la vie moderne” i Paris där han avbildade boulevarderna, det mondäna livet och huvudstadens pulserande liv. I Elegant dam vid Triumfbågen poserar den eleganta parisiskan i den förfinade och impressionistiskt präglade kompositionen som kan dateras till åren 1882-86, de år som Triumfbågen kröntes av Falguières kraftfulla skulpturgrupp (nr 1692, 400-500.000 kr).
Avdelningen äldre måleri låter vi här representeras av den italienske  sextonhundratals-mästaren Francesco Albanis tolkning av det mytologiska motivet Europa och tjuren. Målningen har ingått i många prominenta europeiska samlingar och kan via proveniensen spåras tillbaka till 1680-talet (nr 1912, 3-3.500.000 kr).

Orientalism
En helt ny avdelning i katalogen går under begreppet orientalism och innehåller måleri med orientaliska motiv utförda av västerländska konstnärer. Under rubriken har även islamisk konst och konsthantverk samlats i form av arbeten i silver, keramik, textil och trä, liksom miniatyrmåleri. Dessa grupper av föremål har idag stor efterfrågan i såväl Västerlandet som Turkiet och Mellanöstern. Ett axplock från avdelningen kan innehålla så vitt skilda ting som en målning av Georg Engelhard Schröder (1684-1750) där han porträtterat turkiska sändebudet Mustafa Aga med uppvaktning år 1727 i Stockholm (nr 1806, 200-250.000 kr), ett moskéförhänge, 1700/1800-tal, med heltäckande broderi i läggsöm med gulmetalltråd (nr 1818, 50-60.000 kr), eller varför inte en persisk katt i turkos lysterkeramik från Keshan, tillverkad på 1300/1400-talet (nr 1837, 30-40.000 kr).

Orientaliskt konsthantverk & keramik
Även denna säsong har vi fått det stora förtroendet att försälja ett par realistiska och fascinerande nickedockor (nr 2048, 200-250.000 kr) med rörliga huvuden. Den gamla mandarinen och hans hustru har gått i arv inom handelshuset och skeppsrederiet J. Ringborg AB som grundades på 1790-talet i Norrköping. Dessa "ler-positurer för Exportation" finns dokumenterade på gamla fotografier från direktörens kontor.
Med anledning av 100-årsdagen av Raoul Wallenbergs födelse är det mycket intressant att få presentera tre rökelsekar (nr 2150-2152, 25-30.000 kr) med underglasyrblå dekor från Kangxi perioden (1662-1722). De tre föremålen har ingått i diplomaten och affärsmannen, Raoul Wallenbergs privata samling. Rökelsekaren är troligtvis inköpta vid 1900-talets början, av Raoul Wallenbergs farfar, Gustaf Oscar Wallenberg som vid tiden var envoyé i Tokyo och även ackrediterad i Beijing. I samband med farfaderns död ärvde Raoul Wallenberg dessa vackra kinesiska föremål. Efter Raoul Wallenbergs försvinnande i Ungern 1945, lånades rökelsekaren ut till Östasiatiska museet fram till den officiella dödsförklaringen. Därefter har porslinsobjekten ärvts inom familjen.

Kuriosakabinettet
Diverseavdelningen har bytt namn till Kuriosakabinettet. Ett mer passande namn för en avdelning som hyser rara och dyrbara ting, såsom ett par ljusstakar från renässansen 1500-talets slut/ca 1600 (nr 2403, 80-100.000 kr) med så kallade vildmän - fantasiväsen från de djupa skogarna - som håller vapensköldar med namnet PETER KOLBLAD graverat.
Vildmännen har bland annat uppfattats som en personifikation av den kraftfulle, vilt ociviliserade mannen och den okuvade naturen. Som skogsmänniska förkroppsligar vildmannen människans sanna och ursprungliga natur, men även drömmen om det enkla ofördärvade livet.
De är av tysk tillverkning, möjligen gränsområdet till Danmark. Peter Kolblad kan möjligen ha hört till den borgerliga familjen Kolhblatt från Kiel i Schleswig-Holstein, med kopplingar till Danmark. Vapnet som återges på ljusstakarna behöver inte vara adligt utan kan lika väl vara borgerligt. Det tycks vara ett talande vapen, där själva bilden - ett kålblad - motsvarar vapenägarens namn.

KLASSISKA på Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32
Visning 1-10 juni
Auktion 12-14 juni
Totalt utrop:  62,5-79 miljoner kr

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.