Leksaker, Technica & Nautica

Måndagens stora vapenauktion på Stockholms Auktionsverk med 683 nummer blev en succé och slutade på nästan 1 miljon över utropet på 4.7 miljoner kr. Flera av licensvapnen gick ovanligt bra, allra högst gick ett engelskt hagelgevär av fabrikat Woodward (nr 5123, utrop 150.000-160.000 kr), som slutade på 340.000 kr efter intensiv budgivning i sal och på telefon. Bland de antika vapnen blev en turkisk sk. Kilij dyrast , den stannade först på 120.000 kr (nr 5440, utrop 6.000-8.000 kr). Den fantasieggande visirhjälmen från tidigt 1600-tal såldes för 125.000 kr (nr 5487, utrop 30.000-40.000 kr) och ett par knähöga svenska stövlar från 1700-talet gick upp från 4000 kr till 42.000 kr (nr 5499, utrop 4000-5000 kr). Några värjor gick även de mycket högt, en tysk värja från 1600-talet slutade på 52.000 kr (nr 5270, utrop 25.000-30.000 kr), och en spansk sk. skålrapir från samma århundrade gick upp till 40.000 kr (nr 5274, utrop 25.-30.000 kr). En svensk hederssabel, som var en gåva av kronprins Karl Johan (senare Karl XIV Johan), klubbades för 56.000 kr (nr 5334, utrop 30.000-40.000 kr). På tisdag den 27 februari såldes Klockor, Leksaker, Technica & Nautica för 2,2 miljoner kr. Flera armbandsur gick till höga priser, bl.a. klubbades en 'IWC Da Vinci Rattrapante' för 70.000 kr (nr 7100, utrop 75.000-80.000 kr) och Patek Philippe, Ellipse, såldes för 40.000 kr (nr 7119, utrop 40.000-50.000 kr). En skeppskronometer från 1920 av märket Victor Kullberg gick för 52.000 kr (nr 7158, utrop 40.000-45.000 kr) och ett bordsur med speldosa såldes för hela 82.000 kr (nr 7160, utrop 8000-10.000 kr). En LM Ericsson bordstelefon, den sk. "Taxen", gick för 10.000 kr (nr 7254, utrop 7000-8000 kr) och en emaljskylt, "Drugstore" Coca Cola, gick också den upp till 10.000 kr (nr 7289, utrop 5000-6000 kr). Bland musikapparaterna såldes en schweizisk cylinderspeldosa av märket Mermod frères från 1890-talet för 35.000 kr (nr 7265, utrop 25.000-30.000 kr) och en Edison Fonograf för 16.000 kr (nr 7259, utrop 4000-5000 kr). Av många fina leksaker klubbades en tysk docka, Kämmer & Reinhardt Biskvi flickdocka från 1910-20talet för 20.000 kr (nr 7321, utrop 5000-6000 kr) och ett Märklin Junker flygplan för 18.000 kr (nr .7442, utrop 20.000-25.000). Auktionen avlutades med ett flertal serietidningar där första numret av Kalle Anka & Co från 1948 såldes för 30.000 kr (nr 7515, utrop 25.000-30.000 kr). För mer information kontakta intendent Claes Andersson för vapen, eller intendent Jan Wendin för klockor, leksaker, technica & nautica. Mailadresser: claes.andersson@auktionsverket.se, jan.wendin@auktionsverket.se

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04