I Jubileumsutställningen kommer man bland annat att kunna se Hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlottas skrivbord och skrivbordet Carl-Axel Acking formgav till Världsutställningen i Paris 1937.

Jubileumsutställning – Stockholms Auktionsverk 350 år

Stockholms Auktionsverk grundades på initiativ av friherre Claes Rålamb, överståthållare i Stockholm och pionjär inom auktionsvärlden, år 1674. Då var det en innovativ lösning på ekonomiska tvister mellan stockholmarna – som plötsligt kunde omvandla sina "in natura"-betalningar till faktiska kontanter – i dag är det världens äldsta auktionshus där kulturhistoria skrivs på daglig basis. För att fira 350 år av auktioner tar man nu tillfället i akt att föra samman några av de mest tongivande föremålen som passerat genom auktionssalarna sedan grundandet 1674. Jubileumsutställning Stockholms Auktionsverk 350 år finns att besöka den 4–13 juni, på Nybrogatan 32 i Stockholm.

– I den här utställning har vi på Stockholms Auktionsverk kurerat en inspirerande samling som symboliserar olika kapitel ur våra 350-åriga historia. Det här är en helt unik möjlighet att ta del av noga utvalda delar av vårt gemensamma kulturarv. Det är första, och med största sannolikhet, enda gången som de här föremålen ställs ut tillsammans – så varmt välkomna till Nybrogatan 32, säger Cecilia Gave, vd för Stockholms Auktionsverk.

Utställningen består av ett 40-tal olika föremål, där man bland annat kommer att kunna se Anders Zorns akvarell Sommarnöje. Målningen som såldes för nästan 30 miljoner kronor år 2010 och då blev den dyraste målningen som någonsin sålts i Sverige. Men också ett antal högklassiga modernistiska verk, där den internationella avdelningen kröns av Chagall "När Abdullah fick i land sitt nät" ur Tusen och en natt. Bland de svenska modernisterna har man fått äran att låna in Sigrid Hjertèns Skördemaskiner och violett lyftkran, utförd 1916 med proveniens från Gösta och Gunhild Åhléns samling.

Utställningen innehåller även en del föremål med kunglig proveniens såsom till exempel Johan David Swartz porträtt av Karl XII, där den ovala duken omges av en snidad och krönt originalram av Burckhard Precht. Det sengustavianska skrivbordet av Johan Christian Linning som tillhört Hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta, gift med Gustav III:s bror hertig Karl 1774 och drottning av Sverige 1809–1818. Hon är kanske mest känd för sina dagböcker som skildrar livet vid hovet 1775-1809 och måhända var det bland annat vid detta skrivbord som delar av hennes skildringar nedtecknades. Utställningens äldsta verk, såldes på auktion hos Stockholms Auktionsverk så tidigt som 1764, är Heliga Birgittas Revelationes, utgiven 1492 i skinnband.

Samtidigt som Jubileumsutställningen pågår visningen för Klassiska & Asiatiska, tillsammans med Böcker, Kartor & Handskrifter och Vårens vapenauktion.