INFÖR MODERNA KVALITÉN

Vårens moderna auktion är den största i Stockholms Auktionsverks historia och med flera sensationella nyheter. Nu delar vi katalogen i två delar – avdelningen för samtidskonst är så omfattande att den får en egen katalog. I denna avdelning ingår en unik samling svensk och internationell samtidskonst från en privat samlare, uppbyggd under mindre än ett decennium.Den kvinnliga dominansen denna vår är stark. Flera unga svenska kvinnliga konstnärer är representerade med viktiga verk. Design & möbler Auktionen inleds med en välmatad avdelning Josef Frank möbler för firma Svenskt Tenn. Nämnas kan Floraskåpet som Josef Frank formgav redan 1937. Skåpet i mahogny är tapetserat med planscher ur Lindmans ”Nordens Flora” (nr 18, utrop 100-120.000 kr). Gustaf Fjaestad har formgivit två unika föremål, en stabbestol och en ljuskrona. Dessa har tillhört makarna Gerda och Mauritz Hellberg och stått i deras villa Skogsbrynet i Karlstad. Stabbestolen har Fjaestad själv skurit i ett stycke furu med reliefdekor av granstam (nr 64, utrop 25 –30.000 kr) och den mycket ovanliga ljuskronan i grönpatinerad koppar med dekor av grankvistar och kottar har Petter på Myra tillverkat efter Fjaestads förlaga (nr 63, utrop 20- 25.000 kr). Marcel Breuer tillhör pionjärerna när det gäller stålrörsmöbler. När Breuer kom till Bauhaus på 20-talets början blev han uppmuntrad av Walter Gropius att börja formge möbler. Genombrottet kom 1925 när den lätta och starka ramen på hans cykel inspirerade honom till ett experiment med stålrör på en moderns sk clubfåtölj. Auktionens fåtöljer "B 35" ritades i Berlin omkring 1928/29, dit han flyttat och öppnat arkitektkontor med Gropius. Fåtöljerna tillverkades av firman Thonet i Frankenberg, Tyskland. Intressant med dessa fåtöljer är att de tillhört Sven Markelius. Han var god vän med Walter Gropius och bör ha köpt in fåtöljerna någon gång runt 1930. De finns med i hans hem i Nockeby som avbildats i Svensk Hem i ord och bild 1932 (nr 128, 80- 100.000 kr). Poul Kjaerholms möbler har varit heta på auktionsmarknaden sedan utställningen på Lousiana. Auktionen innehåller bl.a. ett runt matbord i marmor och mattförkromat stål med iläggsskivor i trä "PK-54" samt sex stolar "PK-9" klädda i svart skinn. Denna möbelgrupp ropas ut för 600.000 kr (nr 168). Textilier & mattor Det utländska intresset för svenska textilier och mattor har genom åren bara ökat. Liknande textiler har aldrig åstadkommits utanför Skandinavien. Amerikanska köpare föredrar stora ljusa mattor, italienare och engelsmän gärna köper färgrika mattor i litet mindre storlekar. Vi är glada att vi än en gång kan tillgodose alla dessa önskemål. Avdelningen innehåller en stor variation i både färger, mönster och storlekar. Nämnas bör framförallt "Örtagården", formgiven 1934 av Märta Måås-Fjetterström (nr 273, utrop 80-100.000 kr) samt "Vita spetsporten", också den formgiven 1934 av Märta Måås-Fjetterström. Denna matta är tillverkad i den krävande tekniken reliefflossa (nr 274, utrop 80-100.000 kr.). När Märta Måås-Fjetterström gick ur tiden 1941 ombildades företaget till Aktiebolag och Barbro Nilsson tog över som konstnärlig ledare. Hon införde en helt ny era av mönster och tekniker, bl a. "Salerno blå", formgiven 1948 (nr 290, utrop 50- 60.000 kr).Den alltid så populäre Josef Frank ritade förutom möbler och textiler också mönster till mattor. Denna gång har vi med Josef Franks "Matta nr.1" i två olika storlekar(nr 289 , utrop 50-60.000 kr samt nr 300, utrop 35-40.000 kr). Keramik Vi har även denna gång fått förtroendet att sälja en hel samling utsökt gustavsbergskeramik. Samlingen har tillhört japanen Yotaro Nosé som arbetade för ett svenskt företag på 1950-talet. Han lärde känna flera av konstnärerna på Gustavsberg och Rörstrand och de föremål han köpte är valda med omsorg. Han blev även god vän med Gustav VI Adolf, som delade hans intresse även för antikt kinesiskt porslin, och han utsågs till riddare av Wasaordern. I samlingen ingår ett stort antal farstapjäser av Wilhelm Kåge (auktionsnummer 307-352), stengods av Berndt Friberg, bland annat ett av de ovanliga numrerade schatullen med miniatyrer (nr 353, utrop 60-80.000 kr) samt en del Stig Lindbergpjäser (nr 362-368). Keramikavdelningen innehåller också spännande föremål av bland andra Gunnar Nylund, Carl-Harry Stålhane, Anders Bruno Liljefors och nyligen bortgångne Hans Hedberg (nr 461 och 462, utrop 15-18.000 och 10-12.000 kr). Tre kannor med olika ansiktsmotiv av Pablo Picasso avslutar avdelningen (nr 487, utrop 50-60.000 kr, nr 488, 70-80.000 kr samt nr 489, utrop 50 -60.000 kr). Glas Glasavdelningen innehåller framförallt många intressanta skulpturer både av svenska och utländska formgivare. Två fantastiskt vackra och otroligt sköra skulpturer av den legendariske amerikanske studioglaskonstnären Dale Chihuly bjuds ut. De är tillverkade 1990 och heter "Persian" (nr 535, utrop 100-125.000 kr) och "Seaform" (nr 536, utrop 100-125.000 kr). En hel meter lång sandgjuten båt av Bertil Vallien imponerar (nr 596, utrop 100-125.000 kr) liksom många lekfulla pjäser av populäre Kjell Engman, bland annat två väggreliefer (nr 551, utrop 35 -40.000 kr) och ett schackbord (nr 552, utrop 30-40.000 kr). För samlaren av italienskt 1950- och 60-talsglas finns det också en del att välja på, bland annat en Veninivas av Tobia Scarpa, "Occhi" (utrop 50-60.000 kr) och flera figurer av Fulvio Bianconi (nr 490-495). Silver & smycken På silveravdelningen tronar den s.k. kungaskålen av Wiwen Nilsson (nr 686, utrop 20-25.000 kr). Kung Gustav VI Adolf köpte vid ett tillfälle en sådan skål till sin samling och därefter fick den heta kungaskålen. Sigurd Perssons berömda och omtyckta matbestick i rostfritt stål, "Servus", hör till klassikerna, men är ovanligt i silver. Det introducerades år 1955 och tillverkades endast några år i silver. 35 delar i matstorlekar ropas ut för 12-15.000 kr (nr 666). Wiwen Nilsson bordsplatå (669) är sannolikt ett beställningsarbete från 1932 och har ett vackert geometriskt broderi i ramen (nr 669, utrop 30-35.000 kr). Smyckeavdelningen innehåller en fin samling smycken i guld och silver av Björn Weckström på finska Lapponia. Från Lapponia kommer broschen i 18 k guld av Chr. Burger. Broschen är tillverkad i 50 ex. år 1992 och kan också monteras på en väggtavla (nr 715, utrop 20-25.000 kr). Sällan förekommande på auktionerna är smycken av Cecilia Johansson. Ringen i 18 k guld med sin vackra spiralform ropas ut för 2-2500 kr (nr 686). Svenskt måleri & skulptur Våren börjar förstås med en uteaktivitet – en diskuskastare av Esaias Thorén från 1928, kanske inspirerad av de olympiska spelen i Amsterdam detta år (nr 716, utrop 30-40.000 kr). En sådan inspiration kan man i alla fall se i kollegan och målarkamraten Waldemar Lorentzons sprinters på nr 799 (utrop 350-400.000 kr). De målades 1924-26 och nog låg parisspelen -24 till grund för denna eleganta målning. Det verkar som de atletiska övningarna är som gjorda för kubismen. Målningar av den utsökte Karl Isakson är inte alltför vanligt förekommande på auktioner. Denna gång kan vi med viss stolthet presentera två fina verk; ett stilleben (nr 738, utrop 200-250.000 kr) och en nakenakt (nr 865, utrop 400-500.000 kr). Isakson var en målare som beskrivs som ”sträng mot sig själv men mycket generös mot betraktaren”. Känner ni igen Sigrid Hjerténs Promenad i rosa (nr 746, utrop 1.2-1.5 milj kr)? Men nej, det är inte samma som förra våren. Denna är kanske ännu starkare i teckningen, signerad och med proveniens fil.dr Karl Asplund, välkänd kulturpersonlighet, författare och konsthistoriker. På nr 763 finner vi ett litet smycke, Flickan och solrosorna av Bror Hjorth (utrop 200-250.000 kr). Det är en idémålning inför den stora skulpturgruppen Näckens polska som efter en lång väntan placerades framför Centralstationen i Uppsala 1967. Inte heller denna raffinerade gouache saknar Näckens erotiska förtecken. A propos raffinerad; en tidig konstruktiv målning med proveniens Denise René i Paris är nr 779, Olle Baertlings komposition från 1952, utrop 250 -300.000 kr. Abstrakt eller konkret? Tolkningen finns i betraktarens öga när vi visar Sven Jonsons vertikala komposition från 1931, en av de sista geometriska målningarna av Sven innan surrealismen definitivt tog över (nr 794, utrop 125-150.000 kr). En utsikt genom Carl Kylbergs verandadörr där vi, inte helt oväntat, möts av ett skepp. Kanske målat vid Öresund med mästarens omisskännliga färgromantik (nr 812, utrop 600-800.000 kr). Vid ett besök i Italien 1921 förevigade Arvid Fougstedt piazzan i Forte dei Marmi - litet livligare än den renodlade Nya Sakligheten (nr 844, 80-100.000 kr). 1947 kunde man åter resa ut i Europa och Lage Lindell passade på att, tillsammans med ”Spanien-Gustav” Rudberg, fara till Frankrike och Spanien. Ett resultat av resan ser vi på nr 895, En väg i Spanien (utrop 80-100.000 kr). Ett verkligt koloristiskt raffinemang är Isaac Grünewalds stilleben med statyetter från 1912, konstnärens tidiga franska period (nr 900, utrop 300-350.000 kr). Med ett servilt leende och en älskvärd gest tog den i vissa sammanhang ganska gåtfulle målaren Nils Dardel emot folkets förebråelser för excentricitet och för ”the noble art of making enemies!” Turisthotellet kan vara ett ganska präktigt hotell för den svenska familjen på visit i Rättvik, ett rött hus med vita knutar, där kommer greve Piper åkande och där ser vi en herde med vallhund och....ja, hur mycket fantasi som helst visar konstnären i Turisthotellet i Rättvik ( nr 913, utrop 2-2.5 milj kr Utländskt måleri & skulptur På vårens utländska avdelning finns många fina verk av COBRA-konstnärerna. Rifki Florblomster (nr 1004, utrop 1-1.5 milj kr) av den danske konstnären Asger Jorn är utförd sommaren 1944, då många började skönja slutet på kriget. Asger Jorn var inspiratören och profeten inom COBRA-gruppen och verksam inom de flesta kulturella områden. Vi möter honom bland annat som målare, grafiker, skulptör, keramiker, författare och konsteoretiker. Bland ett flertal viktiga verk av den holländske konstnären Karel Appel utmärker sig målningen Personnage (nr 1003, 350 - 400.000 kr) som exploderar i färg och Masque Africain (nr 1006, 400-500.000 kr), en 215 cm hög skulptur i polykromt bemålat trä. Andy Warhols Brillo Box har nästan blivit ett emblem för sextiotalets konst (nr 1072, 600 - 800.000 kr). Till dem som bestämde riktningen för den nya konsten under 1960-talet hör utan tvekan även den franske konstnären Jean Dubuffet, av Ulf Linde kallad "klottraren och klassikern". Hans flerfaldigt utställda målning Cafetière, tasse et sucrier III (nr 1015, 1.5-2 milj kr) är utförd 1965. Nutida måleri, foto & skulptur Denna avdelning har vuxit sig så stor att den nu fått en separat katalog och det totala utropspriset är 12.6 miljoner kr (att jämföra med för endast fyra år sedan, då avdelningen Nutida konst hade ett utrop på 3 miljoner kr). Ernst Billgren är en trogen gäst på denna avdelning och särskilt utmärker sig Ivriga besökare (nr 1295, utrop 400 - 600.000 kr), en andfamilj smyger sig in i ett vardagsrum som för tankarna till 1950-talet. Ett flertal unga kvinnliga konstnärer finns representerade med viktiga verk. Av Karin Mamma Andersson, aktuell med utställning på Moderna Museet i sommar, finns två betydande målningar. I Vi ska vara borta när dom kommer (nr 1380, utrop 700 - 800.000 kr) från 1997 innehas huvudrollen av det norrländska landskapet från hennes uppväxt med vitlysande björkar, rödskimrande mossa och det mycket speciella ljuset. Med ett alldeles självklart anslag skapar Linn Fernström sin egen halsbrytande verklighet någonstans mellan dröm och verklighet. Den praktfulla målningen Mannen i den rosa kostymen (nr 1355, 300 - 350.000 kr) i hennes mycket personliga kolorit utstrålar trots sina makabra inslag livsglädje och speglar ett intresse för konsthistoriens alla epoker. Motorfordon brukar sällan räknas till konstens huvudrollsinnehavare. Men för John-E Franzén är de personligheter. Det sägs att John-E inte var speciellt intresserad av konst, däremot av bilar och motorcyklar, och i hans tappning är den amerikanska Choppern genuint vacker (nr 1278, 250- 300.000 kr). Hus (nr 1423, utrop 350-400.000 kr) är en av de sex husmålningar som Dick Bengtsson ställde ut på Galleri Karlsson 1969 och som blev hans stora genombrott bland konstnärer, kritiker och museifolk. Tre av verk av Dan Wolgers som visades på legendariska Rififiutställningen på Galleri Lars Bohman 1991 kommer sannolikt att väcka stort intresse, däribland Linda Evangelista i monumentalformat (nr 1298, 25-30.000 kr). Vårens auktion bjuder även på flera betydande verk av Jan Håfström och Rolf Hanson. Flera av dagens "yngre" samlare har en kortare och annorlunda relation till sin konst. Själva samlingsmomentet är för många centralt - besöken på gallerier, mässor och i ateljéer, maggropskänslan när man tycker sig hitta en kommande storstjärna. Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att på vårens Moderna Kvalitén sälja en unik samling svensk och internationell samtidskonst som byggts upp under mindre än ett decennium. Nu väljer ägaren att i viss mån byta inriktning för sin samling och har därför bestämt sig för att avyttra betydande verk av konstnärer som Gunnel Wåhlstrand, Cecilia Edefalk, Jens Fänge, Lena Cronqvist, Anneè Olofsson, Amy Cutler och Tom Sachs. Gunnel Wåhlstrands tuschlaveringar växer fram under många, många timmar, bara den inledande teckningen kan ta någon månad att rita upp. Det finns inte utrymme för några misstag, blir något fel är det bara att börja om från början. Alla vill köpa hennes verk och väntetiden är naturligtvis lång, men det får henne inte att arbeta fortare. Målningen Vid fönstret/By the window (nr 1431, utrop 300 - 400.000 kr.), utförd 2003 hör till konstnärens finaste målningar och kommer sannolikt att tilldra sig stort intresse. Den tyska fotografen Loretta Lux barnporträtt bränner sig fast på näthinnan, inte minst Boy in blue rain coat 2 (nr 1469, 80-120.000 kr). Hon målar med fotografiet i sina överrealistiska bilder med tydliga blinkningar till konsthistorien. Bland dagens framgångsrika kvinnliga fotografiska konstnärer utmärker sig även Anneè Olofsson (nr 1440, 60 - 80.000 kr). Ur denna samling härstammar även tre målningar av den amerikanska konstnären Amy Cutler, en av de främsta företrädarna för det nya berättande måleri som de senaste åren tagit konstvärlden med storm. Hennes sagolika bildvärld fylls av märkvärdiga berättelser hon läst om i tidningarna (nr 1466-1468). Den amerikanske konstnären Tom Sachs har de senaste åren väckt stor uppmärksamhet med sina reflexioner kring märkesvaror, mode och konsumtion. I Slope (nr 1461, utrop 200 - 300.000 kr) återfinns omåttligt populära Hello Kitty tillsammans med den lika välbekanta Burberry-rutan. Moderna Kvalitén på Nybrogatan 32, Stockholm Visning: 13-23 april Auktion: 25-27 april Totalt utrop: 54-68 miljoner kr För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04