Fanérmöbler och svenskt konsthantverk i topp på Stora Kvaliténs första dag

Fyra karmstolar i rokoko för 450.000 kr och kinesisk vas gick från 3.000 kr till 740.000 kr! Överraskningarna var många på dagens auktion då möbler och konsthantverk såldes. Generellt kan man dock återigen säga att föremål av hög kvalitet och med god proveniens (dvs med en dokumenterad historia) uppnår alltid höga priser. Möbler Vackra byråer av hög kvalitet finner alltid en köpare. Som exempel kan nämna en rokokobyrå sannolikt av mästaren Christian Linning som ropades upp från utropet 120.000 kr till 185.000 kr (nr 1514), den gustavianska byrån av Nils Petter Stenström i unikt fint som inköptes litet under utropet för 270.000 kr (nr 1528, utrop 300-350.000 kr) samt ytterligare en gustaviansk byrå av Niclas Korp klubbades för 340.000 kr (nr 1532, utrop 200-250.000 kr). Sittmöbler behövs alltid och det visade också dagens auktion. Många stolar gick långt över utropet. Fyra stycken fantastiska fåtöljer, stockholmsarbeten i rokoko, med utsökt skuren dekor köptes av en svensk samlare för 450.000 kr (nr 1628, utrop 400-500.000 kr). En ensam rokokofåtölj av slottskvalitet ropades ut för 50.000 kr och in för 80.000 kr (nr 1646) och tolv stycken snarlika sengustavianska stolar ( 8 st signerade Ephraim Ståhl) såldes till utlandet för 270.000 kr (nr 1677, utrop 150-180.000 kr). Speglar, ur och belysningsföremål En mycket vacker rokokospegel med ovanligt grönt ramglas klubbades för 160.000 kr (nr 1715, utrop 160-180.000 kr) och ett gustavianskt stockholmsarbete i Meuniers art för 170.000 kr (nr 1729, utrop 80-100.000 kr). Ett holländskt biblioteksur från 1700-talets första del mer än fyrdubblade sitt utrop och ropades in för 90.000 kr (nr 1778, utrop 20-25.000 kr) och en gustaviansk bordspendyl signerad Beurling klubbades efter en lång budgivning för 140.000 kr. En sengustaviansk ljuskrona av en kvalitet man sällan ser, signerad CHB (Carl Henrik Brolin) ropades in för 290.000 kr (nr 1802, utrop 250-300.000 kr) och ett par magnifika franska empirekandelabrar, signerade Rabiat i Paris köptes av en svensk samlare för 300.000 kr (nr 1825, utrop 275-300.000 kr). Europeisk keramik Det är något speciellt med svensk keramik i allmänhet och Marieberg i synnerhet. De fina smöraskarna i form av duvor på rede gjorde många samlare lyriska och de klubbades så småningom för 58.000 respektive 60.000 kr (nr 1904 och 1905, utrop 30-25.000 kr vardera). Orientaliskt konsthantverk och keramik Den kinesiska marknaden är glödhet. Det märktes på dagens auktion när en liten penselvas i jade ropades upp från utropet 3.000 kr till sensationella 740.000 kr (nr 1924)! Ett tjugotal telefoner var uppkopplade till hela världen och budgivningen ville aldrig sluta. Flertalet av budgivarna var kineser och en uppgiven fransk handlare suckade att västvärlden inte har en chans längre mot den starka kinesiska ekonomin. Strax före hade en vas i noshörningshorn ropats upp från 30.000 kr till 120.000 kr (nr 1923). En mycket ovanlig turkos mingvas, som väckt stort intresse hos den kunniga publiken, klubbades för 110.000 kr (nr 1978, utrop 80-100.000 kr). Ett par prakturnor i porslin från Jiaqing i famille rose-färger såldes även de till utlandet för 100.000 kr (nr 2034, utrop 30-40.000 kr). FAKTA Dag 1 Totalt utrop: 16 milj kr Totalt sålt: 15.7 milj kr Totalt återrop: 16% Vid frågor kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se.

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04