Boksamling på specialauktion

Från Birgitta till Linné - rariteter ur framlidne finlands- svenske boksamlaren och bibliofilen Svante Svedlins (1922-2004) bibliotek. I denna specialkatalog erbjuds ett antal rara böcker ur Svante Svedlins bibliotek, 84 nummer ur hans så kallade ”raritets-samling”. Detta förnämliga bibliotek är resultatet av 50 års medvetet samlande och innehåller många av de verk som av de klassiska boksamlarna ansågs vara ”hörnstenar” i en representativ svensk boksamling. Katalogen återspeglar i stort sett hur böckerna stod uppställda i Svante Svedlins bibliotek, och börjar med den första tryckta kompletta upplagan av Den Heliga Birgittas uppenbarelser, tryckt i Lübeck av Bartholomeus Ghotan år 1492 på uppdrag av Vadstena kloster (nr 3001, utrop 260-300.000 kr). Den räknas in bland de svenska inkunablerna. Sedan följer de fyra latinska Birgittaupplagorna från åren 1500-1606, samt den första tyska upplagan från 1502, tryckt i Nürnberg av den berömde boktryckaren Anton Koberger (nr 3003, 35-40.000 kr). Här finns även de tre viktigaste svenska bibelupplagorna, Gustav Vasas bibel från 1540-41 (nr 3007, utrop 12-15.000 kr), den första bibeln tryckt på svenska, Gustav II Adolfs från 1618 (nr 3008, utrop 8-10.000 kr) och Karl XII:s stora kyrkobibel från 1702-03 (nr 3009, utrop 30-40.000 kr) i ett ovanligt vackert band av den framstående stockholmsbokbindaren Christoph Schneidler, verksam mellan åren 1746-1787, bland annat som hovbokbindare hos Gustav III. En annan av samlingens höjdpunkter är 1600-talets största och mest berömda historieverk (i Sverige), Olof Rudbecks Atlantica från 1679-1698. Den syns mycket sällan komplett och detta exemplar är dessutom i ovanligt gott skick, med fem delar text samt den stora atlasen med graverade kartor och planscher i träsnitt ( innehåller även ett antal unika opublicerade träsnittsplanscher) (nr 3046, utrop 65-70.000 kr). Självklart fanns i samlingen även Erik Dahlbergs stora planschverk Suecia antiqua et hodierna, påbörjat på 1660-talet, men inte färdigt förrän 1718, ett verk avsett att visa den svenska stormaktstidens ståt och prakt (nr 3049, utrop 40-50.000 kr). Passande med tanke på årets Linné-jubileum finns både Linnés Skånska resa (nr 3078, utrop 12-15.000 kr) och Wästgöta-resa (nr 3077, utrop 10-12.000 kr), samt hans vackra och praktfulla Museum Tessinianum från 1753 (nr 3079, utrop 20-25.000 kr), en beskrivning av kulturmecenaten Carl Gustaf Tessins naturaliesamling på Åkerö. Se katalogen på www.auktionsverket.se Visning 14-15 april, Magasin 5, Frihamnen Auktion 16 april kl 16, Magasin 5, Frihamnen För mer information kontakta intendent Hans Larsson, hans.larsson@auktionsverket.se eller intendent Katharina Fahlstedt, katharina.fahlstedt@auktionsverket.se.

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04