Barocksilver och kunglig proveniens i fokus – under andra dagen av Klassiska & Asiatiska
Under andra dagen av Klassiska & Asiatiska klubbades möbler och konsthantverk med stor framgång på Stockholms Auktionsverk. Bland toppnoteringarna fanns ett par vackra pärlörhängen, dryckeskannor i silver och en vävd tapet från 1600-talet.
– Det är oerhört glädjande att se att barocksilvret nådde så höga slutpriser – de två baltiska dryckeskannorna av särskilt hög kvalitet lockade till starka budgivningar från både internationellt och nationellt håll, konstaterar silverspecialisten Anna Wehtje.
En miniatyrmålning föreställande Axel von Fersen sprang iväg efter en intensiv budgivning och klubbades för 100 000 kr mot utropet 25 000–30 000 kr. Markus Anderzon, specialist på antika möbler och antikviteter, noterar att miniatyrens motiv och historia var det som skapade det stora intresset.
– Miniatyrmålningen föreställande Axel von Fersen, som ofta ses som en av Sveriges mest intressanta historiska personer, har aldrig tidigare varit ute på marknaden utan gått i arv inom familjen fram tills nu. Den otroliga proveniensen bidrar till det fina priset. Detsamma gäller auktionens framgång av drottning Ulrika Eleonora d.y.:s schatull, som finns noterad i hennes kvarlåtenskap från Karlbergs slott.
Ett par pärlörhängen blev ett av auktionens mest eftertraktade objekt. Örhängena, som är utförda kring sekelskiftet 18/1900 klubbades för 300 000 kr mot utrop 180 000–200 000 kr. Andra favoriter var ett dekorativt collier från 1800-talet samt tsaritzan Alexandra Fjodorovnas diamantarmband.
Avdelningen för mattor och textilier hade flera vävda tapeter och orientmattor i sin samling. Särskilt bra gick en antik Oushak/ Ushakmatta (klubbad för 75 000 kr), en vävd tapet, Aubusson, från 1600-talet (klubbad för 70 000 kr) samt ett par antika figurala Kerman laver-mattor (klubbade för 65 000 kr) och en semiantik figural Tabrizmatta, signerad Mehdizadeh (klubbad för 70 000 kr).
Stockholms Auktionsverk är världens äldsta auktionshus och grundades 1674. Stockholms Auktionsverk genomför både slag- och onlineauktioner, och är ett av Nordens ledande auktionshus för konst, design, konsthantverk, antikviteter och böcker. Ett 60-tal experter inom olika specialområden finns på kontoren i Stockholm, Göteborg, Malmö, Helsingborg, Helsingfors, Hamburg, Köln och Düsseldorf. Stockholms Auktionsverk ägs sedan 2021 av Auctionet.com.