1.850.000 kr för byrå av Sveriges okrönte möbelkung

En elegant högklassig gustaviansk byrå av hovsnickaren och mästaren Georg Haupt såldes för 1.850.000 kr på Stockholm Auktionsverks första auktionsdag. Helt klart är att högkonjunkturen återspeglades i köpglädjen på dagens auktion. Många föremål gick långt över utrop, köparna var många och en hel del priser blev mycket höga. Dagens auktion visade på en hel del trender. I höstas skrev vi att fanérmöbler av god och hög kvalitet är mycket efterfrågade. Denna trend gäller fortfarande. Att proveniensen (dvs föremålets tidigare historik) spelar stor roll är uppenbart. Föremålens ursprung och väg genom historien blir allt viktigare, vilket de höga priserna på dessa vittnar om. Många av de föremål som kom från de två större hemmen (Duvnäs Gård i Nacka samt Säby Säteri utanför Strängnäs) bjöds det extra livligt på och prisbilden blev hög. Möbler Byråer verkar vara en eftertraktad möbel. Auktionen inleddes med ett flertal högklassiga sengustavianska byråer och flera av dem ropades upp till 90-95.000 kr (nr 1504, 1505, 1506). En vacker bemålad byrå med dekor av lilla riksvapnet klubbades för 160.000 kr (nr 1507, utrop 80-100.000 kr). En magnifik rokokobyrå signerad Linning med proveniens Duvnäs Gård ropades in för 280.000 kr (nr 1526, utrop 200-250.000 kr). Dagens höjdpunkt och högsta prisnotering kom då den eleganta byrån av vår store mästare Georg Haupt klubbades. Många budgivare var med och kämpade om detta eleganta mästerverk och slutpriset blev 1.850.000 kr (nr 1539, utrop 1-1.2 miljoner kr). Avdelningen sittmöbler var ovanligt stor och välfylld. 279 stolar, fåtöljer och pallar auktionerades ut på någon timma! Nämnas särskilt kan tex ett par gripsholmsfåtöljer som efter livlig budgivning klubbades för 140.000 kr (nr 1677, utrop 60-80.000 kr) – snudd på rekord (!) samt nr 1688, 12 st snarlika rokokostolar som ropades ut för 180.000 kr och in för 250.000 kr. Speglar, ur och belysningsföremål Den magnifika spegeln med träskuren bemålad ram från Louis XIV såldes litet under utrop till en glad kund för 80.000 kr (nr 1727, utrop 100-120.000 kr) och en svensk barockspegel i Prechts art såldes för 130.000 kr (nr 1728, utrop 75-100.000 kr). Ett par spegellampetter i rokoko klubbades för 235.000 (nr 1767, utrop 150-200.000 kr). Uravdelningen lockar många utländska köpare. En fransk bordsuppsats från Napoleon III ropades upp från utropet 20.000 kr till 90.000 kr (nr 1809). En ljuskrona i underbar svensk rokoko med proveniens familjen Wrangel ropades in för 170.000 kr (nr 1812, utrop 60-80.000 kr). Ett par gustavianska appliquer från Duvnäs Gård ropades in för klubbades för 85.000 kr (nr 1838, utrop 25-30.000 kr). Europeisk keramik Fajans från Marieberg är hett efterfrågat. Budgivningen var livlig på dessa föremål och priserna blev höga. Den stora uppsättningen tallrikar (18 st) och uppläggningsfat i närmast perfekt skick klubbades för sammanlagt 240.000 kr (nr 1932, 1933, 1934, 1935). Det nyvaknade intresset för sent dekorativt 1800-talsporslin resulterade i ett slutpris på 75.000 kr för ett par franska lockurnor (nr 1950, utrop 25-30.000 kr). Orientalisk konsthantverk och keramik Denna avdelning lockar en internationell kundkrets som med åren vuxit sig allt större. Det orientaliska konsthantverket och keramiken uppnår en fortsatt hög och stabil prisbild. Intressant att notera på dagens auktion var att 1800-talsföremål från Tibet och Indien nådde höga priser, en sinotibetansk buddhafigurin såldes t ex för 210.000 kr (nr 1961, utrop 25-30.000 kr). Ett par ståtliga blåvita kinesiska lockurnor i porslin från 1700-talet såldes till Kina för 230.000 kr (nr 2014, utrop 250-300.000 kr) och en likaledes kinesisk golvvas från omkring 1900 såldes även den till Kina för 140.000 kr (nr 2059, utrop 10-15.000 kr). FAKTA Dag 1 Totalt utrop: 15.3 miljoner kr Totalt sålt: 18.3 miljoner kr Totalt återrop: 10% Vid frågor kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se

Mia Suazo Eriksson

Presskontakt Chief Marketing Officer 073 340 67 04