Skip to content
Northvolt sodium-ion cell, validated at 160 Wh/kg
Northvolt sodium-ion cell, validated at 160 Wh/kg

Press release -

Northvolt wprowadza najnowocześniejszą baterię sodowo-jonową o wydajności 160 Wh/kg

Northvolt ogłosił dzisiaj wprowadzenie najnowocześniejszej baterii sodowo-jonowej z myślą o wykorzystaniu jej w magazynach energii, produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska i efektywny kosztowo. Ogniwo zostało przetestowane w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji, kampusie zajmującym się badaniami, rozwojem oraz industralizacją. Uzyskało najlepszą w swojej klasie gęstość energii wynoszącą ponad 160 watogodzin na kilogram.

Ogniwo sodowo-jonowe firmy Northvolt jest bezpieczniejsze, tańsze i bardziej zielone niż konwencjonalne baterie zawierające nikiel, mangan i kobalt (NMC) lub fosforan żelaza (LFP). Jest produkowane z minerałów takich jak żelazo i sód, które są łatwo dostępne na rynkach światowych. Opiera się na twardej anodzie węglowej i katodzie na bazie bieli pruskiej i nie zawiera litu, niklu, kobaltu i grafitu. Wykorzystując przełom w projektowaniu i produkcji baterii, Northvolt planuje jako pierwszy uprzemysłowić baterie na bazie bieli pruskiej oraz wprowadzić je na rynek na dużą skalę.

Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Northvolt, komentuje: „Świat pokładał duże nadzieje w bateriach sodowo-jonowych i z radością mogę poinformować, że opracowaliśmy technologię, której powszechne wdrożenie przyspieszy transformację energetyczną. To ważny kamień milowy dla Northvolt, ale ta technologia bateryjna jest kluczowa również dla osiągnięcia globalnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, poprzez uczynienie elektryfikacji bardziej opłacalną, zrównoważoną i dostępną na całym świecie”.

Technologia sodowo-jonowa, opracowana wspólnie z partnerem badawczym Altris, ma stanowić podstawę dla rozwiązań magazynowania energii nowej generacji firmy Northvolt. Niski koszt i bezpieczeństwo w wysokich temperaturach sprawiają, że technologia ta jest szczególnie atrakcyjna dla rozwiązań magazynowania energii na rozwijających się rynkach, w tym w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Ponadto baterie sodowo-jonowe można wytwarzać z lokalnie pozyskiwanych materiałów, co daje niezwykłą szansę rozwoju nowych regionalnych możliwości produkcyjnych, całkowicie niezależnych od dotychczasowych łańcuchów wartości baterii.

„Wprowadzenie technologii sodowo-jonowej jest przełomowe dla działalności naszej firmy i ma szczególne znaczenie dla fabryki Northvolt w Gdańsku, która specjalizuje się w produkcji bateryjnych systemów magazynowania energii” – dodaje Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt.

Pierwsza generacja ogniw sodowo-jonowych firmy Northvolt została zaprojektowana przede wszystkim do systemów magazynowania energii, ale kolejne generacje zapewnią jeszcze większą gęstość energii, co umożliwi opłacalne wdrożenia na rynkach mobilności elektrycznej. Technologia sodowo-jonowa stanowi idealne uzupełnienie portfolio produktów Northvolt, składającego się z najwyższej jakości ogniw litowo-jonowych dostosowanych do potrzeb klientów z branży motoryzacyjnej oraz ogniw litowo-metalowych o dużej gęstości energii. Te ostatnie zostały opracowywane dla branży lotniczej i pojazdów o wysokich osiągach w należącej do Northvolt firmie Cuberg, z siedzibą w San Leandro w Stanach Zjednoczonych.

Peter Carlsson podsumowuje: Nasza technologia sodowo-jonowa zapewnia wydajność umożliwiającą magazynowanie energii przez dłuższy czas niż w przypadku alternatywnych baterii, przy niższych kosztach, otwierając w ten sposób nowe możliwości dla generacji energii odnawialnej. Już sam potencjał technologii sodowo-jonowej na tym rynku będzie miał ogromny wpływ na globalną elektryfikację”.



Topics


Northvolt został założony w 2016 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Będąc pionierem w zrównoważonej produkcji baterii, firma otrzymała zamówienia o wartości 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group. Obecnie firma dostarcza baterie ze swojej pierwszej gigafabryki Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji oraz z kampusu badawczo-rozwojowego i industrializacyjnego Northvolt Labs w Västerås w Szwecji, przy wsparciu ponad 5000 pracowników w Szwecji, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, USA i Kanadzie. Od 2018 roku firma działa również w Polsce, gdzie produkuje bateryjne systemy magazynowanie energii. Więcej na www.northvolt.com

Contacts

Anna Sobolewska

Anna Sobolewska

Communications & Public Affairs Director Northvolt Poland +48 880 788 774

Pioneering a sustainable battery industry to enable the future of energy.

Northvolt was established in 2016 in Stockholm, Sweden. Pioneering a sustainable model for battery manufacturing, the company has received over $50 billion in orders from key customers, including Scania, Volvo Cars and Volkswagen Group. The company is currently delivering batteries from its first gigafactory Northvolt Ett, in Skellefteå, Sweden and from its R&D and industrialization campus Northvolt Labs, in Västerås, Sweden, supported by over 6,000 employees in Sweden, Germany, Norway, Poland, Portugal, the US and Canada.

Northvolt

Alströmergatan 20
112 47 Stockholm
Sweden