Ämnen: Konst, antikviteter, auktioner

Räkna ner till jul med ännu en efterlängtad del i Huskvarnasviten

I år ger Historiska Media för första gången ut en julkalender i romanformat. Det är feelgoodförfattaren Ewa Klingberg som äntligen återvänder till den populära Huskvarnasviten. Den nya romanpärlan Frostiga rosor och kryddat vin består av 24 julspäckade kapitel som försätter läsaren i rätt sinnesstämning varje dag fram till julafton.

Jubilerande Orrefors – 125 år av hantverk och experimentlusta

I år firar det småländska glasbruket Orrefors 125 år. Henrik Sandberg berättar i en vackert formgiven och rikt illustrerad ny bok hur det lilla bruket på några årtionden förvandlades till en framgångssaga och svenskt konstglas och vardagsglas blev känt världen över. Orrefors 1898–1930: ”Låt oss göra något vackert” porträtterar också eldsjälarna som fick det att hända.

Stort och vackert praktverk om historiska porslinstillverkaren Rörstrand

I snart 300 år har Rörstrand tillverkat keramik och spritt modern svensk form världen över. Nu ger Historiska Media ut Stora boken om Rörstrand — ett vackert och rikt bildsatt praktverk som ger en uppdaterad och insatt skildring av den äldsta aktören inom svensk keramisk tillverkning.

Ny bok i prisbelönt deckarserie om Europas mörka 30-tal

Catalana tar sin början när en explosion skakar Klarakvarteren. En ung spansk kvinna hittas död i vad som visar sig vara ett terrorattentat, och utredningen leder till inbördeskrigets Barcelona och världsutställningen i Paris. Författarduon Lihammer och Hesselbom har skrivit en tät deckare om ett Europa vid katastrofens rand.

50 år sedan Palme blev statsminister. Ny bok samlar unik bildsamling på  Olof Palme från valåret 1968.

Jean Hermanson var under 60- och 70-talen en av landets mest betydande dokumentärfotografer. Valåret 1968 fick han chansen att följa med den unge utbildningsministern Olof Palme vid dennes besök på olika byggarbetsplatser, en rundresa som kommit att bli historisk. Nu släpps den fullständigt unika bildsamlingen Palme och arbetarna, med kommenterande text av Göran Greider.

Oväntat möte på instagram ledde till bildrik bok om kvinnohistoria

Varje dag tecknar hon ett nytt porträtt. Sedan 1 januari 2016 har illustratören Maria Persson skapat färgstarka porträtt av historiska kvinnor. Hennes populära instagramkonto @dagensdam mötte en likasinnad i historieskribenten Nils Hjorts instagramkonto @idagihistorien. Mötet ledde till en oväntad och omedelbar vänskap – och boken Dramatiska damer.

Ny bok om spektakulär konstkupp på Nationalmuseum

​Anders Zorns Midsommardans blir stulen från nyrenoverade Nationalmuseum i en snillrik kupp. I Philip Birks efterlängtade thriller Frostnatt tvingas den beryktade konsttjuven Tom Grip återvända till hemstaden Stockholm. Men inte på jakt efter värdefull konst – utan på upprättelse.

TV-aktuell bok! "Träsmak" i TV4 Nyhetsmorgon

Imorgon torsdag 25 oktober medverkar bokaktuella Mats Palmquist i TV4 Nyhetsmorgon för att berätta om sin nyutkomna bok ​Träsmak. En bok om svenska pinnstolar. TV4 direktsänder från Mats Palmquists källare, som är till brädden fylld med just pinnstolar.

Ny fotobok skildrar det bästa och mesta av 70-talet

Nu är det dags att blicka tillbaka till 70-talet! Fotoboken Mitt 70-tal är det senaste tillskottet i Historiska Medias populära bokserie om olika årtionden. Boken bjuder på en kavalkad av återblickar och skildrar det bästa och mesta av 70-talet – ett decennium som känns både nära i tid och samtidigt så annorlunda mot hur vi lever idag.

Den bästa boken kanske  handlar om dig själv?

Ett liv rymmer så mycket. Vänner, familj och barn. Resor, jobb och hem. Upplevelser, känslor och minnen. I den nyutkomna fylla-i-boken Min historia kan du berätta ditt livs historia! Bokens frågor hjälper dig att minnas dina första år såväl som ungdomstiden och vuxenlivet.

Ny bok om Venedig – den unika staden i vattnet

I ​den rikt illustrerade boken "Venedig. En vägvisare i tid och rum" berättar Carin Norberg och Carl Tham om den säregna staden som reste sig ur vattnet. Full av fantastisk konst, kanaler och gränder, liv och lust. Staden där duvorna går och lejonen flyger.

Ung deckardebutant med dragning till konstvärlden

24-årige lärarstudenten Philip Birk förlagsdebuterar med thrillern Kyldygnet, som är första boken i en planerad serie om den internationella konsttjuven Tom Grip. – Min målsättning var att skriva en så pass spännande story att mina kompisar, som knappt läser böcker, skulle vilja sträckläsa den. Och det verkar ha funkat, jag har hela tiden haft dem som testgrupp, säger Philip Birk med ett leende.

Ny och bildrik biografi om Rörstrands allkonstnär

En av Sveriges främsta kännare av keramik är nu aktuell med en biografi över keramikern och formgivaren Gunnar Nylund. – I den svenska formhistorien räknas Gunnar Nylund som en pionjär inom stengodskonsten, medan hans insats som servisformgivare har bleknat, berättar bokens författare Petter Eklund.

Ung deckardebutant spås en lysande framtid

24-årige lärarstudenten Philip Birk förlagsdebuterar i mars 2018 med thrillern Kyldygnet, som är första boken i en planerad serie om den internationella konsttjuven Tom Grip. För Historiska Media är utgivningen något av ett passionsprojekt, som skiljer sig från den i övrigt historiska utgivningslinjen. – Vi kunde helt enkelt inte motstå detta manus, berättar förlagschef Erik Osvalds.

Modernt porträtt av Sveriges keramiske kung

Wilhelm Kåge var Sveriges mest kända keramiske konstnär och formgivare under 1900-talets första hälft. Han var Gustavsbergs stora stjärna. Nu har Petter Eklund skildrat hans liv och gärning i en vacker och bildrik bok.

Ett häpnadsväckande och träffsäkert porträtt

Sonia Purnell har skrivit ett mycket läsvärt porträtt av en av den moderna historiens viktigaste kvinnor. Vi får en fascinerande inblick i Clementine Churchills politiska betydelse, men även en nära skildring av hennes turbulenta och stundtals tragiska privatliv.

Vi gör historien levande!

I centrala Lund, på Bantorget 3, ligger bokförlaget Historiska Media. Historiska Medias främsta kännetecken är utgivningen av populärhistorisk och samhällsnära sakprosa samt historiska romaner och feelgood. Bland våra författare finns välkända namn som Antony Beevor, Dick Harrison, Bengt Liljegren, Katarina Widholm, Ewa Klingberg och Maria Gustavsdotter.

Förlaget har en lång erfarenhet av bokutgivning och drivs av att utveckla berättelser med historia i fokus, vi har ett starkt samhällsengagemang och brinner för boken, i alla tänkbara format.

Sedan juli 2022 är Historiska Media en del av Bonnierförlagen.

Historiska Media

Bantorget 3
222 29 Lund