Press release -
Utbytesstudenter riskerar att förlora 1 månad av sitt program på grund av sociala medier.
[Göteborg, 4 oktober 2024] - Educatius, en global ledare inom internationella utbytesprogram för gymnasieelever, lanserar den 10 oktober initiativet Disconnect to Reconnect i samband med World Mental Health Day. Detta initiativ uppmanar utbytesstudenter, värdfamiljer och personal att under en veckas tid minska sin skärmtid, fokusera på personliga möten och reflektera över hur denna förändring kan förbättra deras välbefinnande.
Ett viktigt resultat från Educatius Global Youth Resilience Index, en undersökning bland 4 000 tonåringar i nio länder, visade att 42 % av de tillfrågade tillbringar 16 timmar eller mer per vecka på sociala medier. Faktum är att en utbytesstudent som tillbringar enbart 2 timmar om dagen på sociala medier förlorar nästan en månad av sitt utbytesår till sin telefon!
Detta överraskande resultat ledde till Disconnect to Reconnect, vars mål är att hjälpa utbytesstudenter att bygga sundare digitala vanor, vara mer närvarande och skapa djupare personliga relationer under sin tid utomlands.
”Dagens ungdomar utsätts för en unik press - sociala medier har blivit en genomgripande del av deras liv, men det bidrar också till stress och ångest”, säger Carla Kearns, Vice President of Communications på Educatius. ”Vi ser det hos de 8 000 utbytesstudenter som studerar genom Educatius varje år. Med denna utmaning hoppas vi att kunna inspirera dem till att återta sin tid och fokusera på det som verkligen betyder något under utbytesupplevelsen.”
Disconnect to Reconnect uppmuntrar utbytesstudenter, värdfamiljer, lokala koordinatorer och personal att minska sin skärmtid och reflektera över hur detta skifte påverkar deras välbefinnande.
Genom att minska skärmtiden får deltagarna inte bara möjlighet att återknyta kontakten med människor och platser i sin närhet, utan även möjlighet att utveckla starkare coping-strategier. Det är dessa färdigheter som eleverna kommer att behöva långt efter att deras utbytesprogram tar slut, när de navigerar utmaningar i livet.
För Educatius är det en prioritet att främja resiliens hos studenterna. ”Om vi bara kan uppmuntra några få studenter att göra det mesta av sitt utbyte genom att vara mer närvarande är det en framgång”, tillägger Kearns. Förmågan att anpassa sig, hantera stress och bygga meningsfulla kontakter är avgörande för ett framgångsrikt utbyte och framtida välbefinnande.
Related links
Topics
Categories
Om Educatius
Educatius är en global ledare inom utbytesprogram utomlands, med 21 års erfarenhet. Vi skapar minner för livet för över 8 000 elever från 60 länder varje år, genom internationella utbytesprogram i USA, Storbritannien, Irland, Europa, Australien, Nya Zeeland och online. Vårt åtagande för kvalitet sträcker sig till värdfamiljer och samarbetspartners, och skapar minnesvärda upplevelser för alla parter. Genom initiativ som Aiducatius, trädplantering i Tanzania och Global Youth Resilience Initiative strävar vi efter att ha en positiv global inverkan. Vi tror att utbildning kan förändra världen.
Om Educatius initiativ Global Youth Resilience Initiative
Educatius Global Youth Resilience Initiative stärker utbytesstudenter genom att hjälpa dem att bygga resiliens när de studerar utomlands. Genom Global Youth Resilience Index, kurser i mjuka kompetenser och resiliens ger initiativet studenterna det proaktiva stöd de behöver för att navigera i de vanliga utmaningar som utbytesstudenter möter under sina program.