Stor guldalderauktion i København
Årets sidste auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade sætter fokus på en af de rigeste og mest betydningsfulde perioder i dansk kunsthistorie med et enestående stort udbud af guldalderkunst. Det er kulminationen på et halvt års forberedelse, der præsenteres på den største guldalderauktion i flere år.
“Vi oplever i dag en stor international bevågenhed over den danske guldalder blandt private kunstsamlere og museer. I de seneste år har bl.a. Metropolitan Museum of Modern Art i New York og Statens Museum for Kunst i København erhvervet guldalderværker på vores auktioner. For at imødekomme denne store efterspørgsel har vi valgt at sætte særlig fokus på guldalderen på den kommende internationale auktion og er stolte over at kunne præsentere nogle af periodens allerstørste navne", udtaler Martin Hans Borg, leder af afdelingen for ældre kunst hos Bruun Rasmussen.
Den danske guldalder
Guldalderen i første halvdel af 1800-tallet er kendetegnet ved et blomstrende kunst- og åndsliv trods landets store kriser – Københavns bombardement i 1801, Slaget på Reden og tabet af flåden i 1807, statsbankerotten i 1813 og afståelsen af Norge i 1814. Nationen havde brug for genrejsning, hvilket skete gennem musik, litteratur og ikke mindst malerkunsten. Mange værker fra denne periode er blandt de bedste i dansk kunsthistorie overhovedet.
Fascinationen af havet
Der var særligt tre områder, som de danske guldaldermalere kredsede om – mariner, modelstudier og sydeuropæiske motiver. Periodens frontfigur C.W. Eckersberg nærede med en opvækst på Als i bagagen en særlig kærlighed til den maritime genre som til fulde udtrykkes i værket med fregatten ”Nymfen” fra 1832. Han foretog indgående studier af skibenes beskaffenhed og vindforholdenes betydning for sejlenes, havets og himlens udseende, og ingen beherskede genren med så stor præcision som ham.
Nøgne kvinder på lærredet
Eckersberg banede også vejen for brugen af nøgne kvindelige modeller i undervisningen på kunstakademiet, hvilket set med datidens øjne var temmelig kontroversielt. Et af hans egne tidlige modelstudier af en ung kvinde, der fletter sit hår, har fundet vej til auktionen. I periferien af guldalderkunstnere stod L.A. Smith, der var elev af Eckersberg og fulgte i hans fodspor med den udbudte skildring af en halvnøgen kvinde, der også ordner sit hår.
Kunstnerisk udsyn
Perioden er også kendetegnet ved kunstnernes brede udsyn og udlængsel. De tog på dannelsesrejse til Sydeuropa for at finde kunstnerisk inspiration, og på baggrund af deres oplevelser under studieopholdene skabte de nogle af de mest kendte guldalderværker. Martinus Rørbye er på auktionen repræsenteret med ”Vindenes Taarn” fra 1839, der gengiver antikkens berømte vejrstation ved Akropolis i Athen. Med Christen Købke drager vi til Capri med et parti fra Marina Piccola fra 1846, mens Constantin Hansen tager os med til Rom med skildringen af Forum Romanum og Concordiatemplet fra 1846.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33 i København
Eftersyn: 19.-23. november
Auktion: Torsdag 24. november kl. 16
Pressefoto
C. W. Eckersberg: "En Fregat "Nymfen" sejlende". 1832. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 86. Vurdering: 1,5-2 mio. kr.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner er ét af Danmarks ældste auktionshuse og er samtidig blandt Skandinaviens førende. Når det gælder specialviden, markedsindsigt samt vurdering af kunst, antikviteter, design og samlerobjekter tilbyder Bruun Rasmussen ekspertise fra kompetente og erfarne medarbejdere.