Dansk Guldalderkunst i høj kurs
Bruun Rasmussen oplever i disse år en ekstrem stor international efterspørgsel på dansk guldalderkunst og sætter derfor fokus på denne periode under den kommende internationale auktion i København den 24. november.
”Når vi åbner dørene for årets sidste store internationale auktion, retter vi blikket mod guldalderens største og mest betydningsfulde navne som C.W. Eckersberg, Martinus Rørbye, Christen Købke, Constantin Hansen, J.Th. Lundbye m.fl. På samme auktion udbyder vi i øvrigt også værker af den verdensberømte danske symbolist Vilhelm Hammershøi, der er repræsenteret med såvel portrætter som landskaber,” udtaler Martin Hans Borg, leder af Bruun Rasmussens afdeling for ældre kunst.
Guldalderens gennembrud
I dag er guldalderperiodens kunstværker repræsenteret på kunstmuseer og i privateje verden over. Desuden er temaet højaktuelt i København dette efterår, hvor Statens Museum for Kunst åbner en stor særudstilling om Eckersberg (1783-1853). Han er ikke alene dansk malerkunsts fader, men også hovedskikkelsen i den danske guldalder (1800-1850), der betegnes som en af de mest betydningsfulde perioder i dansk kunst- og kulturliv.
Trods Napoleonskrigene med statsbankerot og tabet af Norge blomstrede kunst, litteratur, musik, ballet og arkitektur. Her satte Eckersberg kursen for en hel generation af billedkunstnere med sine detaljerige skildringer af mennesker, landskaber, skibe og mytologiske scenerier. Han var drevet af udsøgt perfektion, der kom til udtryk gennem et uovertruffent teknisk talent. Med kunstnerens knivskarpe perspektiv på virkeligheden var der uigenkaldeligt sat helt nye standarder for maleriet i Danmark.
Eckersberg var en pioner på mange fronter. Han var den første danske kunstner, der malede nøgne kvindemodeller i sit atelier og den første, der begav sig ud i det fri for at gengive livet i byen og på landet direkte på lærredet. Han rejste på sin store dannelsesrejse til Sydeuropa i 1810 og blev således også forgangsmand på dette punkt, da mange af guldalderens kunstnere senere fulgte i hans fodspor.
Symbolisten Vilhelm Hammershøi
Når man nævner kunstneren Vilhelm Hammershøi (1864-1916), tænker de fleste nok på hans sparsomt møblerede interiørbilleder i gråtoner. Hans motiver kredser imidlertid også om familien, landskabet og Københavns arkitektur. De skildres alle i douce farver domineret af gråt, men spænder samtidig over blålige, grønlige, rosa og sorte toner. På auktionen udbyder vi netop eksempler på Hammershøis alsidige motivkreds, bl.a. et portræt af hans hustru Ida og et sælsomt landskab nord for København.
International auktion i København
Årets sidste store internationale auktion i København byder traditionen tro på kunst, antikviteter, design, smykker og armbåndsure. Ud over guldalderkunsten er der, som sagt, fokus på den verdensberømte danske symbolist Vilhelm Hammershøi, samt ældre orientalsk og russisk kunst. I afdelingen for moderne kunst og design gælder det bl.a. sølvarbejder af Georg Jensen i anledningen af 150-året for hans fødsel.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33, DK-1260 København
Eftersyn: 19.-23. november Auktion: 24. november - 3. december
Pressefotos
C.W. Eckersberg: "En qvindelig Figur, som staar ved en Seng, reder sit Haar". 28,5 x 18,5. Vurdering: 600.000-800.000 kr.
Martinus Rørbye: "Vindenes Taarn i Athen. Figurerne i Costume fra forskiellige Egne af Grækenland". Sign. M. Rørbye 1839. Olie på lærred. 60 x 80. Vurdering: 2-3 mio. kr.
Vilhelm Hammershøi: Portræt til kunstnerens hustru Ida, født Ilsted. Sign. VH og attesteret på bagsiden Malet af V. Hammershøi attesteres af Ida Hammershøi. Olie på lærred. 40 x 32. Vurdering: 1-1,5 mio. kr.
Related links
Bruun Rasmussen Kunstauktioner er ét af Danmarks ældste auktionshuse og er samtidig blandt Skandinaviens førende. Når det gælder specialviden, markedsindsigt samt vurdering af kunst, antikviteter, design og samlerobjekter tilbyder Bruun Rasmussen ekspertise fra kompetente og erfarne medarbejdere.