Nyhetsarkiv

"Étude de nus" av mästaren Pierre-Auguste Renoir kommer auktioneras ut i samband med Klassiska & Asiatiska.

Återupptäckt verk av Renoir möter konstvärlden på nytt

– Att få sälja ett nyupptäckt verk av en av konsthistoriens giganter, Auguste Renoir, är ett privilegium. Målningen har varit i samma familjs ägo i nästan 100 år och inte visats för allmänheten sedan 1940-talet. Med sin hyllning till kvinnlig skönhet kan Stockholms Auktionsverk nu presentera den vid sitt riktiga namn och åter få visa den för konstpubliken, säger Victoria Svederberg.

Konstnären Lusine Djanyan framför sitt verk "Pussy Icons" som går under klubban i samband med Moderna & Nutida.

Unik samtidskonst – för ett välgörande ändamål

– Genom åren har Lusine och hennes familj fått betala ett högt pris för att försvara yttrandefrihet och mänskliga rättigheter, men trots det står hon fast i sin övertygelse. Lusine är en djärv konstnär, som visar att konstens kraft kan förena och väcka opinion. Stockholms Auktionsverk är stolta över att samarbeta med Lusine och Kvinna till Kvinna, säger konstchefen Victoria Svederberg.

Utvalda höjdpunkter som ingår i vårens Moderna & Nutida på Stockholms Auktionsverk.

Höjdpunkter inför Moderna & Nutida

Det drar ihop sig inför vårens Moderna & Nutida, Fine Art-auktionen som klubbas den 15–16 maj på Nybrogatan 32 i Stockholm. Under auktionens rubrik samlar Stockholms Auktionsverk det bästa av svensk och internationell konst, skulptur, mattor, klockor, smycken och moderna designklassiker från 1900-talet och framåt.

Stilleben med keramik till årets specialauktion.

Sommarens stora keramikauktion presenteras av Stockholms Auktionsverk och Blå Hallen

Specialisterna på Stockholms Auktionsverk ser ett fortsatt ökat intresse för skandinaviska keramikföremål inför sommarens specialauktion i Blå Hallen. – Även om Höganäs är en liten ort, så är intresset för keramiken därifrån desto större. Redan ifjol märkte vi av ett stort intresse från internationella köpare där många bud kom in via telefon och online, säger specialisten Charlotta Andersen.

Lars Lerins akvarell "Skymning" klubbades för 165 000 kronor under Lilla Kvalitén Mars på Stockholms Auktionsverk.

Stor uppslutning under vårens sista Lilla Kvalitén

"Vi ser en uppgång på auktionsmarknaden, som till viss del kan ses som en följd av ett växande inredningsintresse. Yngre generationer bjuder hem äldre objekt oberoende av namn och formgivare, det viktigaste är att föremålet känns unikt och ger karaktär till din inredning."

Oljemålningen "Landskap" av Albert Engström är ett av verken som kommer gå under online-klubban hos Stockholms Auktionsverk.

Albert Engström – en samling

"Det är inte bara illustrationerna vi är vana att se, utan teckningar av kollegor som Albert Engström skisserade i stunden på olika mötesprotokoll. Som ögonblicksbilder från kultursverige som det tedde sig för mer än 100 år sedan."

Detaljbild av onlineauktionens dyraste objekt – blad från en koran med kufisk skrift, daterad till 900-talet.

1 000 år av skrivna ord – John Ingels historiska samling

”Hellre tusen fragment än ett monument. Trasiga, defekta volymer, enstaka blad kan också ge en upplevelse. Huvudsaken är att det är autentiskt – äkta.” Kulturprofilen och samlaren John Ingels var en man med många strängar på sin lyra, men just skrivkonstens historia var det område han brann starkast för. Nu går hans omfattande samling under klubban online hos Stockholms Auktionsverk Globen.

Instrumentet CHD–4

Unikt hjärtfelsinstrument säljs på Stockholms Auktionsverk

På Världshjärtdagen lanserade det svenska techbolaget teenage engineering och designern Love Hultén instrumentet CHD–4 i förmån för Hjärtebarnsfonden. En trummaskin baserad på hjärtslag från fyra barn med medfödda hjärtfel. I samband med Alla hjärtans dag säljs nu det unika instrumentet via Stockholms Auktionsverk.

FRANCESCO ALBANI. Bologna 1578-1660, Europa och Tjuren, olja på duk, 162 x 203,5 cm.

Pour l'amour de l'art!

Välkommen till slagauktionen Klassiska & Asiatiska, där artefakter från antiken möter den vid tiden banbrytande sekelskifteskonsten, och där oemotståndliga föremål från seklen däremellan samsas om publikens uppmärksamhet.

Visa mer

I år firar Stockholms Auktionsverk 350 år, ett historiskt jubileum även för världens äldsta auktionshus. Grundat av överståthållaren Claes Rålamb 1674 och har sedan dess varit en samlingspunkt för extraordinära konstverk och antikviteter – var och en ett stycke historia i sig. En gärning som gör världens äldsta auktionshus till mer än en marknadsplats, till förvaltare av vårt gemensamma kulturarv som tar svunna tiders skatter in i framtiden. På Stockholms Auktionsverk skrivs historia varje dag.