Bukowskis – Important Winter Sale, Auktion: 11–12 december

Efter en succéartad auktionssäsong är vi nu äntligen framme vid Important Winter Sale, en auktion som hyllar det bästa av de bästa. Bukowskis presenterar återigen en fantastisk samling måleri och skulptur där internationella äldre mästare som Alexander Roslin och Christen Købke möter klassiska konstnärer som  Carl Fredrik Hill, August Strindberg, Albert Edelfelt och Carl Larsson.

Bukowskis är stolta över att ännu en säsong få förtroendet att sälja ett flertal mästerverk ur J.E. Safra Collection. Samlingen stoltserar bland annat med Carl Larssons enastående ”Kurragömma”. Ytterligare mästerverk i samlingen utgörs av, inte mindre än, två magnifika verk av August Strindberg.

Andra av auktionens höjdpunkter inom det klassiska svenska måleriet är Carl Fredrik Hills  "Trädet och flodkröken” som anses vara en av Hills viktigaste landskapsmålningar och aldrig tidigare erbjudits till försäljning då den ärvts inom konstnärens familj. Bukowskis är även glada över att presentera den nyupptäckta ”Bikuporna/Hos gubben Morot” av Carl Larsson som befunnit sig i USA i nästan 100år.

Bland de internationella höjdpunkterna återfinns den magnifika målningen ”The Rescue” av den brittiske konstnären John William Waterhouse, vilken även den befunnit sig utom blickfång där den har hängt i en privat svensk samling sedan 1960-talet. Av intresse är också en privat samling verk av den kanadensiske impressionisten William Bruce Blair. För alla älskare av en riktigt traditionell svensk jul torde också Carl Larssons älskade akvarell ”Nu är det jul igen” vara en verklig höjdpunkt.

På avdelningen för äldre måleri kan vi presentera flera magnifika toppnummer. Speciellt vill vi uppmärksamma Jacob Heinrich Elbfas intressanta och tidiga porträtt av Anna Margareta Sture, gift Oxenstierna af Södermöre. 1700-talets främsta porträttör Alexanders Roslin finns representerad med två underbara porträtt.

Vi kan även presentera flera fantastiska och ovanliga toppnummer på avdelningen för skulptur. Avseende Carl Milles vill vi speciellt uppmärksamma ”Ung älg” .

På avdelningen för konsthantverk kan vi denna gång presentera ett skrivbord som var Carl von Linnés privata. Ett utsökt bord av mästaren Georg Haupt är ytterligare en av auktionens absoluta höjdpunkter.

Bukowskis avdelning för asiatisk konst och konsthantverk är stolta över att presentera objekt från ett flertal privata samlingar. Några av höjdpunkterna är en omfattande servis med dekor av påfåglar från 1700-talet samt en blåvit Mingskål från kejsar Jiajings regerinsperiod. Väl värd att uppmärksamma är även den magnifika Boddhisattvan i brons tillverkad under Mingdynastin.

Smyckesavdelningen presenterar en ovanligt omfångsrik auktion. Här ser vi en härlig bredd av smycken av olika typ och uttryck från olika tidsepoker där designersmycken klubbas vid sidan av klassiska skönheter.

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98

Relaterat innehåll