Spaniens främsta auktionshus ansluter sig till Auctionet
Spanska auktionshuset Balclis har nyligen ingått ett samarbete med Auctionet. Med start i början av nästa år kommer Balclis auktionera föremål via Auctionets plattform och marknadsplats.
Auktionshuset Kolonn auktionerar nu ut motocrosshjälm och motocrosskläder burna och signerade av Justin Bieber under hans Sverigebesök hösten 2016.
Auctionet lanserar i slutet på veckan Auctionet Magazine, ett nytt magasin om konst, antikviteter, inredning och design. Magasinet planeras utkomma med fyra nummer om året där vi i det första numret bland annat får följa med hem till programledaren och antikexperten Li Pamp, läsa om varför en musikproducent väljer att starta auktionshus samt ta del av fascinationen kring att samla på Star Wars.
Crafoord Auktioner har nyligen rekryterat Petri Heinonen som ny verkställande direktör. Petri kommer närmast från Stockholms Auktionsverk i Malmö där han arbetat som värderingsman och filialchef under drygt 20 år. Innan tiden på Stockholms Auktionsverk arbetade Petri på Bukowskis i Malmö där han började 1989.
Auctionet.com förvärvar Crafoord Auktioner, södra Sveriges främsta auktionshus. Crafoord Auktioner har sedan 2009 varit ett fristående dotterbolag till Uppsala Auktionskammare och förvärvas nu av Auctionet.com.
Jämtlandsskåp har på senare år kommit att bli allt mer eftertraktade och i veckan klubbades ett skåp tillverkat i Haga, i Lockne socken i Jämtland, för hela 136 500 kronor på Auctionet.com.
Auctionet, tillsammans med tyska Kunstauktionshaus Schlosser Forum auktionerar just nu ut en helt unik resväska som tillhört författarinnan till ”Mitt Afrika” (Den afrikanska farmen), Karen Blixen.
Den snart 60-åriga Norrköpingsbon beslutade sig för några veckor sedan för att rensa vinden och lämna in en del saker på auktion. Bland föremålen fanns en kinesisk penselvas av bambu som han köpt på loppis för en tid sedan. Penselvasen klubbades efter en hård budstrid på Auctionet.com, där auktionen ägde rum, för över 230 000 kronor med flera internationella budgivare.
Lundqvist for Movember är ett välgörenhetsprojekt för Movember 2015 och kampen för mäns hälsa. För ändamålet auktionerar Göteborgs Auktionsverk genom Auctionet ut ett exklusivt signerat fotografi av bröderna där alla intäkter går oavkortat till Movember 2015 via team Frölunda Indians i SHL Movember Challenge 2015.
Auctionet – som erbjuder nätauktioner med föremål från auktionshus – har fått klart med ytterligare finansiering om 25 Mkr. Finansieringen ska användas för att säkerställa bolagets fortsatt snabba expansion – främst på den tyska marknaden.
I måndags publicerade HannoVerum sina första 200 föremål på Auctionet.com. Via Auctionet.com sker alla auktioner online och potentiella köpare i hela europa får därmed möjlighet att delta i budgivningarna.
Nyköpings Auktionsverk auktionerar just nu ut en soffa av Antoni Gaudi via auktionssajten Auctionet.com. Med sin unika design kan föremålet betraktas som ett av de mer populära av Gaudi. Utropspriset är 50 000 kronor och auktionen avslutas den 14 september kl. 21.
Auctionet är Europas ledande marknadsplats för auktioner, där anslutna auktionshus säljer konst, möbler, antikviteter, samlarföremål och mycket mer.
Föremålen som säljs på Auctionet undersöks, katalogiseras, konditionsrapporteras och fotograferas av auktionshusens experter. På så sätt kan köpare alltid känna sig trygga med att lägga bud.
Auctionet ger dig tillgång till föremål från auktionshus i Sverige och Europa och budgivning, transport och kundtjänst sker tryggt och säkert med en enda inloggning.
Auctionet används idag av 70 auktionshus i Europa och har sedan starten hjälpt auktionshusen sälja mer än 2 miljoner föremål till köpare över hela världen
Auctionet grundades i Stockholm 2011.
Grev Turegatan 44
114 38 Stockholm
Sverige